Ijesztő, de ennyi élelmiszer kerül a szemétbe

Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszer kerül a szemetesbe, a megtermelt élelmiszer harmadát el sem fogyasztjuk. Bár rászoruló bőven akad, az ételek kis része jut csak el hozzájuk.

300 kiló pékáru, illetve 149 kiló zöldség és gyümölcs - az Élelmiszerbank raktárosa szerint szerénynek számított a mennyiség, amelyet az Index munkatársaival gyűjtöttek össze egyetlen nap. Elmondása szerint előfordult, hogy csupán egyetlen budaörsi hipermarketből összejött 850 kiló kidobásra ítélt zöldség és gyümölcs.

A penész mikroszkopikus gombákból áll, amelyek növényi és állati anyagokon élnek. Leggyakrabban nedves, meleg, sötét és rosszul szellőzött helyeken él, de sajnos a hűtőszekrényünk hűvösében is képes megtelepedni. Mikor kell kidobni az élelmiszert? Cikkünkben a válasz!

Majdnem kétmillió tonna élelem kerül a kukába

Magyarországon a megtermelt élelmiszer harmada a szeméttelepen végzi. Egy 2006-os Eurostat-mérés szerint ez 1,8 millió tonnát jelent évente - ha ennyit kamionokra pakolnánk, a sor Budapesttől Párizsig érne. Ebbe nemcsak a kukába kerülő, feldolgozott élelmiszer számít bele, hanem az is, ami a termesztés során bármilyen okból kint marad a földeken, vagy gyártáskor fölösleggé válik. Az EU-s tagországokban összesen évente 88 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, azaz fejenként nagyjából 173 kilogramm élelmet dobunk a kukába évente. Ennek 53 százalékát, nagyjából 47 millió tonnát a háztartások dobják a szemétbe. A kereskedelemből, áruházak polcairól már jóval kisebb arányban kerül a szemetesbe étel, az összes pazarlás 5 százalékát teszik ki.

A háztartásokból is rengeteg, lejárt szavatosságú étel kerül a szemétbe
A háztartásokból is rengeteg lejárt szavatosságú étel kerül a szemétbe

Bár rengeteg mélyszegénységben élő család számára életmentő lenne ez az élelmiszermennyiség, ezeknek az élelmiszereknek a "mentése" egyáltalán nem egyszerű feladat, főképp, mert nincs rá megfelelő infrastruktúra. Az 1,8 millió tonnából nagyjából 5-6 ezer tonnát tudnak megmenteni éves szinten a kereskedelmi és gyártási oldalon, e tevékenység legnagyobb részét a Magyar Élelmiszerbank Egyesület végzi, de vannak más, szintén mentéssel foglalkozó szervezetek is.

Magyarországon különösen fontos figyelni a gyártási és szavatossági időt is. Van olyan ország, ahol azokat a termékeket, amelyek minőségmegőrzési határidővel rendelkeznek, még lejárat után is lehet osztani, hiszen a lisztnek, tésztának, konzerveknek semmi bajuk a lejárat után pár nappal. Itthon a szigorú szabályozás miatt ez nem megoldható. Nagy problémát jelent az is, hogy pont az ország leginkább leszakadó régióiba a legnehezebb eljutni, hiszen ahol valóban napi szintű probléma az éhezés, ott még működő civil szervezetek sincsenek, és ezek a helyek sokszor túl messze vannak az együttműködő láncok boltjaitól.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha az áruházban felhalmozódó felesleg teljes egészét megmentenénk a kidobástól, akkor is még csak az összes élelmiszerhulladék öt-tíz százaléka lenne, a kukába kerülő étel több mint felét ugyanis otthon dobjuk ki. Az Eurobarometer felmérése szerint az uniós állampolgárok fele nincs tisztában például a "minőségmegőrzési idő" és a "fogyaszthatósági idő" közötti különbséggel. Sokszor pedig jóval többet vásárolunk annál, mint amire valóban szükségünk lenne: elsősorban a rendszeres nagy-bevásárlást tartók, illetve nagycsaládosok kerülhetnek ilyen helyzetbe. Ésszerűbben vásárolhatunk, ha inkább többször, de kevesebbet veszünk, amely egy-két napon belül elfogyasztható, így nem kell félni, hogy a felesleg a kukában végzi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.