A "vízízű" egy pejoratív jelző az olyan ételekre és italokra, amelyeknek nincs kellően intenzív ízvilága. Pedig a víz nem tekinthető teljesen íztelennek, elég csak a boltok polcain sorakozó ásványvizekre gondolni, melyek között nemcsak az ár és a benne oldott ásványi anyagok, hanem az íz alapján is sokan válogatnak. Az Index cikke szerint a víznek igenis van íze.
A víz íze savanyú, de mégsem az
A Kaliforniai Műszaki Egyetem 2017-ben végzett egy kísérletet , hogy megállapítsa, pontosan milyen ízét érezzük a víznek. Eredményeik szerint a víz íze leginkább a savanyúhoz hasonlítható, mégsem teljesen sorolható ebbe a kategóriába. Olyannyira nem, hogy a kutatók szerint egy önálló ízt képvisel, és külön kell választani az öt ismert alapíztől (édes, sós, savanyú, keserű, umami).
Bizonyos tápanyagokat (például a cukrot vagy a nátriumot) képesek vagyunk érzékelni a nyelvünkkel, a víz érzékelésének módja azonban eddig ismeretlen volt. Korábbi kutatások már igazolták, hogy néhány rovar képes érzékelni a víz ízét, emlősöknél azonban ezt nem sikerült még bizonyítani. Az amerikai kutatók egerek nyelvét és agyát vizsgálva arra jutottak, hogy a víz hatására a savanyúságot ízlelő receptorok kapcsolnak be. Szerintük az is elképzelhető azonban, hogy a savanyúreceptorok nincsenek közvetlen kapcsolatban a kellemetlen savanyú ízzel, hanem egy másik ízélményt keltenek stimuláció hatására, a víz ízét.