Ilyenkor nem jó a kávé

Hiába maradunk fent a vizsga előtti éjszaka egy termosznyi kávéval, könnyen lehet, hogy csak rontunk a helyzetünkön - állítja a Brandeis University egy kutatócsoportja.

A kutatók szerint azon neuronjaink, amelyek a rövidtávú memóriákat hosszútávúakká alakítják át, alvás közben működnek a leghatékonyabban. Emberek és állatok pedig egyaránt sokkal rosszabbul emlékeznek, ha nem aludtak eleget. Az azonban kérdéses, hogy az emlékeket megszilárdító "átalakító folyamat" hogyan működik: az alvásért felelős mechanizmus felel emlékeink megszilárdításáért is vagy ezen kettő egymástól függetlenül működik?

Muslincák emlékmegerősítő neuronjait vizsgálva arra figyeltek fel, hogy amikor ezen neuronokat aktiválják, a muslincák többet alszanak, amikor viszont kikapcsolják ezeket, az állatok azonnal mozogni kezdenek. Úgy tűnik, hogy ahogyan ezek az idegsejtek elkezdik átalakítani a rövidtávú memóriákat hosszútávúakká, a muslincák azonnal elalszanak. Mindez az állatok agyának corpora medunculata , más néven "gomba alakú testek" nevű területén történik - ez hasonlít az emberi agy hippokampuszához, ahol emlékeinket tároljuk. A muslincák esetében az emlékekért és tanulásért felelős terület viszont az ébrenlétet is felügyeli.

A kávé nem segíti a tanulást?

A kávé nem segíti a tanulást?

Christmann szerint olyan, mintha a gomba alakú testek azt üzennék az állatnak, hogy még ébren kell maradnia és meg kell tanulnia valamit. Aztán az idegsejtek más jeleket kezdenek el küldeni és azt sugallják, hogy "most aludnod kell, ha erre emlékezni akarsz később". Tudva, hogy az alvás és az emlékek kezelése ennyire összefügg a muslincákban, célzottabban vizsgálhatják e két mechanizmus elemzését az emberekben.

A tanulási nehézségek leggyakoribb oka a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar. Miként integrálható egy ADHD-s gyermek az osztályba? Hogyan tudunk velük eredményeket elérni a tanulás, tanítás során? Egyáltalán miről ismerhető fel, ha a gyermek nem egyszerűen rosszcsont vagy eleven, hanem ADHD-s? Kattintson a videóért!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra