A mindenki által jól ismert, egyszerűen csak "Tchouk" néven emlegetett, 60-as éveiben járó francia, Andre Chouckroun álomba illő pénzkereseti forrásra lelt a rászorulók kisegítésével - utcai masszőr lett.
A szikár, hosszú hajú, hajdanán vagabund világutazó, Tchouk, a száraz napok többségén robogóján érkezik Párizs latin negyedének egyik zsúfolt terére, elővesz néhány összecsukható kisszéket, kiteszi cégtábláját, és máris készen áll a munkára.
"Ingyenes francia masszázs" - hirdeti a tábla, hozzátéve, hogy a masszázst úgynevezett "Stressz-elleni ügynökök szolgáltatják", és kinn áll egy "borravalós ládika" is.
A Tchouk és segédje által kínált masszázs-szolgáltatás bejegyzett vállalkozásként működik, amely a nevét, MoufftardusContrescarpus, a Contrescarpe térről kapta, ahol dolgoznak. A reklám szerint "franciás relaxációt" nyújtanak, nem a fizioterapeuták által kínált szakszolgáltatást.
"A stressz elleni ügynök a kezei segítségével segít a testnek, de mindenekelőtt a lelket ápolja, mialatt társadalmi kapcsolathoz is segíti az embereket" - mondja. "A technikánk lényege, hogy egy kis gyúrással és simogatással egyszerűen ellazítjuk az izmokat, de tulajdonképpen ez a másokkal való kommunikáció módja."
Amióta néhány évvel ezelőtt előrukkolt az ötlettel, Tchouck elmondása szerint több mint 200 utcai masszőrt tanított ki ingyen. Az egyórás tréning után az újdonsült masszőrök a gyakorlatban sajátították el a technikát. Közéjük tartozik a brazil Maria Celia Costa Fagundes is. "Általában már van némi fogalmunk a masszázsról, de aztán amikor Tchouck elkezd tanítani, nekilendülünk, és megpróbálunk fejlődni. Mindig többet és többet tanulunk, erről szól az élet."
Az indiai Sidhu is azok közé tartozik, aki tízperces masszázzsal lazítja el a feszült párizsiakat. "A franciák nagyon-nagyon fáradtak" - mondja. "Amikor megmasszírozom őket, a barátaimmá válnak." Egy a kemoterápia hatásait rejtő kalapot viselő francia nő hátát, kézfejét és combját masszírozva Sidhu megkéri kliensét, hogy hunyja be a szemét, amíg megmasszírozza a nyakát, a vállát és a fülét. "Könnyebbnek érzem magam" - mondja a hölgy felállva, miközben néhány eurót halász elő a táskájából borravalónak.
Tchouck, aki fél tucat nyelven beszél, Franciaország-szerte és a szomszédos országokban is elterjesztette "stressz elleni" elméletét a fesztiválokon és sporteseményeken, azt állítja, hogy nem a pénzszerzés a lényeg, a foglalkozás csak némi plusz pénzt hoz konyhára.
"A tavalyi rekordom 200 euró volt 10 óra alatt" - meséli. "Ha nyolc-kilenc órát dolgozunk, általában 70-80 eurót, vagy még ennél is többet kapunk." A vállalkozását szolgáltatásként és az önkiteljesítés forrásaként tekintő Tchouckhoz hasonlóan Sidhu is úgy véli, hogy nem a befolyó pénz az egész dolog lényege.
"Barátságos ember vagyok, szeretek tenni az emberiségért, és ez a legjobb módja a barátkozásnak" - mondja. "Amikor embereket masszírozol, néha beszélgetni is lehet. Szeretek megismerni más kultúrákat, és néha megiszunk egy teát, vagy eljönnek velem megenni valami indiai ételt."
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress