A sürgősségi osztályon ülve Saadi Ibrahim egy oxigénmaszkot tart az arca előtt, hangja nem több, mint érdes suttogás - ő is a legújabb iraki veszedelem, a homokvihar egyik áldozata.
"Nem bírom ezeket a homokviharokat, egyszerűen nem kapok levegőt" - mondja a 46 éves férfi a bagdadi Ibn Nafis kórházban.
A nyár beköszönte óta szinte naponta sújtják Irakot ilyen viharok, ami még tovább nehezíti a mindennapi életet. A kórházak több száz beteget kezeltek légzőszervi panaszokkal, a főváros nemzetközi repülőterén pedig több tucat járatot kellett törölni a rossz látási viszonyok miatt. A különösen heves homokviharok alatt az irakiak műtősmaszkban járnak az utcákon, amit utcai árusoknál lehet beszerezni 250 dínárért (20 USA centért).
Bár a homokviharok mindig is hozzátartoztak az iraki élethez, gyakoriságuk jelentős mértékben megnőtt ebben az évben. "Sosem volt ilyen bajom" - mondja Ibrahim két lélegzetvétel között az oxigénmaszkból. "Időnként persze voltak homokviharok, de idén nagyon szenvedek." Az irakiak a homokviharok elleni fellépését még tovább nehezíti a kimaradozó áramellátás - mivel az 50 fokos hőség miatt nem tudják becsukni az ablakokat, muszáj beengedniük a levegőt, tehát a homokot is otthonaikba.
"Ahányszor homokvihar tör ki, tudom, hogy baj lesz a légzésemmel" - meséli a kórház egy másik páciense, Amin Hussein. "Csak néhány óráig van áramunk otthon, ezért állandóan nyitva kell hagynunk az ajtókat és az ablakokat - egyszerűen túl nagy a forróság."
Az iraki hatóságok szerint az ország elsivatagosodása és a két éve tartó makacs aszály megnövelte az egész térséget érintő homokviharok kockázatát.
"Az 1990-es években átlagosan nyolc homokviharos nap volt évente" - nyilatkozta Ibrahim Sharif, a környezetvédelmi minisztérium sivatagosodásért felelős osztályának vezetője. "Most már egyetlen hét sem telik el homokvihar nélkül. Irak sivatagi vagy félsivatagi éghajlati zónában helyezkedik el. A csapadék több évszak óta tapasztalható hiánya elpusztította a vegetációt. Ha pedig nincs növényzet, amely megkötné a talajt vagy a homokot, a szél veszi át az irányítást."
Sharif úgy véli, az egyetlen megoldás a növényzet regenerálása lenne Irakban, ahol a híres pálmafák száma 36 millióról mindössze 12 millióra zuhant vissza.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress