Évente 12-szer „szüretelhető” és még környezetbarát is: itt a sejttenyésztett kávé – ismertette közelmúltbeli Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
A minél kisebb ökolábnyom a cél
A Food Ingredients 1st cikkére hivatkozva azt írták, a hagyományos kávétermesztés esetén igen nagy az elfogyasztott kávé ökológiai lábnyoma. Az új fejlesztés éppen ezt a problémát próbálja orvosolni. További előnye ennek a módszernek, hogy míg a hagyományos módon termesztett kávét csupán évente egyszer vagy kétszer lehet szüretelni, addig a laboratóriumban előállított kávé egy hónap alatt is elkészíthető.
A tájékoztatás szerint a kávénövényből származó sejteket steril körülmények között, bioreaktorokban szaporítják. Ezt követően betakarítják, szárítják és pörkölik a sejtbiomasszát.
Ilyen a sejttenyésztett kávé
Az állítják, a sejtalapú kávé illatában és ízében is nagyon hasonlít a hagyományos kávéra. Ez azonban cél is volt: a biomassza szárítását és pörkölését szándékkosan alakították úgy, hogy az a kávéfogyasztók által megszokott és kedvelt aromát és ízt eredményezze.
Kacsasejtekből, laboratóriumban készülhet a jövő libamája. „Be akarjuk bizonyítani, hogy a laboratóriumban előállított hús nem korlátozódik a hamburgerekre, hanem gasztronómiai termékeket is elő lehet így állítani” – mondta korábban Nicolas Morin-Forest, a Gourmey nevű cég három alapítójának egyike.