Itthon a leggyakoribb a szájüregi daganat

A súlyos egészségügyi problémát jelentő szájüregi megbetegedéseket vizsgáló kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). A projekt közel 700 millió forintból valósulhat meg.

Minárovits János, az SZTE Fogorvostudományi Karának professzora a programot bemutatva elmondta, a fogágygyulladás és szájüregi daganatok népbetegségnek számítanak. A szájüregi daganatokat a hatodik leggyakoribb ráktípusként tartják számon a világon, évente 500 ezer új megbetegedést diagnosztizálnak. E betegségtípusnál nagyon kedvezőtlen, csupán 50 százalékos az ötéves túlélés.

Európában Magyarországon legmagasabb a szájüregi betegségek előfordulása és az ebből fakadó halálozás is - hívta fel a figyelmet az egyetemi tanár.

Magyarországon évente mintegy 1700 ember halálát okozzák a szájüregi daganatok. Milyen tünetekkel jelentkezik a probléma, hogyan lehet minél hamarabb felfedezni?

Minárovits János hangsúlyozta, a megfelelő időben elvégzett beavatkozások jelentősen javíthatják a páciensek túlélési esélyét, ezáltal kiemelkedő szerepe van a korai felismerésnek.

Bajt okoz a dohányzás és a rossz szájhigiéné

A SZTE konzorciumi partnereivel - a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karával és a MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával - 690 millió forint uniós és hazai támogatást nyert négyéves programjára, amelynek célja molekuláris módszerekkel vizsgálni a szájüregi mikrobaközösségek összetételét.

A fogágygyulladás és szájüregi daganatok népbetegségnek számítanak
A fogágygyulladás és szájüregi daganatok népbetegségnek számítanak

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egészséges szervezetben betegséget nem okozó, igen változatos összetételű baktériumok közösségéről van szó. A dohányzás , a rossz szájhigiéné , a magas cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása azonban megváltoztathatja ezeket a mikrobaközösségeket, ez pedig összefüggésbe hozható a betegségek kialakulásával.

Időben felfedezni az elváltozásokat

A sok minta párhuzamos elemzését lehetővé tevő új generációs szekvenálási módszerekkel meghatározzák a mikrobaközösségek összetételét, majd olyan jeleket keresnek, melyek lehetővé teszik az elváltozások felismerését még a rák kialakulása előtti stádiumban.

A debreceni kutatókkal együttműködve azt is vizsgálják majd, befolyásolják-e a fogpótlásban alkalmazott titán implantátumok felszíni módosításai a szervezet sejtjeinek tapadását, és gátolható-e ily módon a gyulladást okozó, az implantátumok felszínéhez tapadó baktériumok szaporodása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.