A japán politikusok a gyermekszerv-adományozásra vonatkozó tilalom mihamarabbi feloldására készülnek, amely korábban arra kényszerítette a fiatal betegek családjait, hogy a tengerentúlon keressenek átültethető szervet.
A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint csak 15 évnél idősebbek testéből lehet szervet eltávolítani, amennyiben a donor beleegyezését adta, és rokonai is hozzájárultak a döntéshez.
A kormánypárti politikusok azonban véget kívánnak vetni az ország akut gyermekszerv-hiányának, ezért azt javasolják, hogy lazítsák a korlátozásokat, és csökkentsék a törvényben megszabott korhatárt 12 évre, vagy teljes egészében töröljék el a korhatárt.
Hiroyuki Hosoda, a Liberáldemokrata Párt vezetője szerint "sok ember a túlságosan nagy számú jogi korlátozás miatt hal meg."
A Yomuiri Shimbun napilap arról számolt be, hogy az Egészségügyi Világszervezet a jövő hónapban olyan politika mellett foglal majd állást, ami az embereket lebeszéli a szervek tengerentúlon való beszerzéséről.
Takeo Kawamura kormányszóvivő egy sajtókonferencián elmondta, hogy Japánban "a szervátültetésre vonatkozó törvények nem oldják meg a gyermekek problémáját. Egyszerűen fogalmazva ez gyakorlatilag a szabályozás hiányossága. Rengeteg vélemény létezik a bioetikai kérdésekkel kapcsolatban. Itt az ideje a mélyre ható vitának és a döntéshozásnak a parlamentben."
Takeshi Sendo, aki a család barátjaként támogatta egy átültethető szív felkutatását az Egyesült Államokban a 11 éves Hiroki Ando számára, azt reméli, hogy egyre több ember - különösen gyermek - juthat szervhez Japánban is. Sendo elmondta, hogy Ando az Egyesült Államokba utazó családtagjainak 100 millió jent (1 millió dollár) kellett összegyűjteniük adományokból.
"Ha lehetséges, a betegeknek itthon kellene szervet kapniuk anélkül, hogy ekkora pénzösszegeket teremtenének elő" - véli Sendo, Ando édesapjának közeli barátja. "Ez hihetetlenül sok pénz".
Ando nővére ugyanebben a szívbetegségben szenvedett, és öt évvel ezelőtt 15 éves korában elhunyt.
A korhatár leszállítására vonatkozó tervezet ellenzői, köztük a legnagyobb ellenzéki párt szerint szigorítani kellene az agyhalál definícióját. Japánban ugyanis heves vita folyik az agyhalál jelentésével kapcsolatban, ahol a holttest megkárosítását hosszú ideje erkölcstelennek tartják.
A szervátültetésre vonatkozó törvény 1997-ben lépett hatályba Japánban, és az első agyhalott donorból származó szerv átültetését két évvel később végezték el.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress