Jónak vagy rossznak születnek-e gyermekeink?

A pszichológia egyik legvitatottabb kérdései közé tartozik, hogy a jóakarat természetes vagy tanult dolog-e. Egy érdekes kísérlet végre választ adhat a kérdésre!

Pszichológusok nemrégiben folytatott kísérletei most azt mutatják, hogy az altruizmus a környezet hatására alakul ki és egyáltalán nem olyan jellemvonás, amellyel együtt születünk.

2006-ban egy 18 hónapos gyermekekkek folytatott kísérlet arra mutatott rá, hogy a gyermekek akkor is hajlandóak voltak segíteni a kutatóknak, ha azok nem kérték őket rá vagy nem jeleztek nekik. Mindez egybevágott azon elmélettel, amely szerint az altruizmus velünkszületett jelenség: mindez pedig számos későbbi kísérlet visszatérő eredménye is. Ugyanakkor Rodolfo Cortes Barragan, a Stanford egyik pszichológiaszakos diákja és Carol Dweck, a Lewis and Virginia Eaton pszichológiaprofesszora úgy véli, hogy az altruizmus ennél jóval komplexebb jelenség.

A gyerekek feleannyi időt töltenek a tévé előtt, mint a felnőttek. Viszont ők körülbelül hatszor több online videót néznek meg, mint a szüleik. A változó szokásokról ide kattintva tudhat meg többet! A 2006-os kutatás vezetői ugyanis a kísérlet előtt pár percig játékba elegyedtek a gyerekekkel, hogy azok kényelmesebben érezzék magukat az új környezetben, új emberek között. Mindez azonban arra késztethette őket, hogy kedvesebben viselkedjenek, ez pedig az egész kísérlet végkifejletét módosíthatta. Barragan elmondása szerint a gyerekek mindig megfigyelik a szociális jelzőket, hogy mi alapján érdemes viselkedni, úgyhogy teljesen természetes részükről, ha egy ilyen környezetben kedvesebben viselkednek: ha ugyanis játszanak másokkal és segítenek nekik, kedvesebb viselkedést és figyelmet kapnak válaszul.

A kutatók új kísérletében 34 egy-, illetve kétéves gyermeket vizsgáltak. Két csoportra választották őket: az egyikben a kísérletet folytató kutató labdázott a gyermekekkel és beszélgetni próbált velük, majd "véletlenül" lelökött egy tárgyat az asztalról és azt figyelte: a gyermekek segítenek-e felvenni azt - a 2006-os kísérlet pont így zajlott.

Pszichológusok nemrégiben folytatott kísérletei most azt mutatják, hogy az altruizmus a környezet hatására alakul ki és egyáltalán nem olyan jellemvonás, amellyel együtt születünk

Az eltérés azonban a másik csoportban mutatkozott. Itt mind a gyermekek, mind pedig a kísérletvezető külön-külön kaptak egy labdát, amivel játszhattak , a kísérlet többi eleme ugyanúgy zajlott. Azon gyermekek, akik az első csoportban voltak, háromszor olyan esélyesen voltak hajlandóak felvenni az asztalról leesett tárgyat, mint azok, akik egyedül játszottak. Amikor a kísérletet idősebb gyermekekkel végezték, azok kétszer olyan esélyesen voltak hajlandóak segíteni. Mindez arra utal, hogy az altruista viselkedést inkább kialakított kapcsolatok alakítják, mint az ösztönök.

A velünkszületett altruizmusról az eddigi elméletek azt állítják, hogy evolúciós szempontból hasznos módszer: az ösztönös figyelem és gondoskodás kölcsönös gondoskodásban teljesedik ki, ez pedig túlélési esélyeinket növeli. A jelenlegi vizsgálatok birtokában azonban lehet, hogy a tudatos túlélési vágy, az alkalmazkodóképesség és az utánzás, összefoglalva: a környezet tehet erről.

"Érdekes, hogy a játékot követően a gyermekek jobban megbíztak abban az emberben, akivel együtt játszottak", mondta Barragan. "Ilyen bizalom birtokában könnyebben elsajátítható a világ, hiszen könnyebben tudnak személyes és társas sikereket elérni."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra