Júniusban is megdőlt a melegrekord

Az amerikai Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) szerint április és május után júniusban is megdőlt a globális melegrekord. Eszerint igencsak forró évre van kilátás.

A mérések szerint a júniusi globális átlaghőmérséklet (a szárazföld és a világóceán felszínét is figyelembe véve) 16,22 Celsius fok volt; ez 0,72 fokkal melegebb, mint a XX. század átlaga, és 0,03 fokkal több, mint az eddigi, 2010-es rekord.

A különbség aprónak tűnhet, de a hőmérsékleti rekordok terén ez olyan, mintha egy lóversenyen a befutó több testhosszal megelőzné versenytársait - mondta Derek Arndt, a NOAA klímafigyelő vezetője.

Arndt szerint mind a májusi, mind a júniusi melegrekord elsősorban a meleg óceánoknak, főleg a Csendes- és Indiai-óceánnak köszönhető. A világ óceánjai júniusban nemcsak a havi átlaghőmérsékleti rekordot döntötték meg 17 fokkal, de a bármilyen hónapban valaha mért legmagasabb értéket mutatták.

Forró évünk lehet

1997 Júniusban minden kontinensen rekordmeleg volt, leszámítva az Antarktiszt. Különösen meleg volt Új-Zélandon, Dél-Amerika északi részén, Grönland délkeleti részén, Közép- és Kelet-Afrikában, valamint Dél- és Délkelet-Ázsiában. Eközben például az Egyesült Államokban csak a 33. legmelegebb júniust mérték, és szintén viszonylag alacsony volt a hőmérséklet Kelet-Oroszországban, valamint Közép- és Északkelet-Európa egyes részein.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A globális felmelegedést jól mutatja, hogy mind a 12 jelenleg érvényes havi melegrekord 1997 után állt be, miközben mind a 12 havi hidegrekordot 1917 előtt regisztrálták. Csak a júniusokat tekintve, a valaha mért tíz legmelegebb közül kilenc a 21. századra esik, és e kilenc között van az elmúlt öt év összes júniusa. De ha valaki nem hinne a rekordoknak, az átlaghőmérséklet is árulkodó: a mostani június megszakítás nélkül a 38. június, illetve általában a 352. hónap, amelynek hőmérséklete magasabb a XX. századi átlagnál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.