Káposzta - súlyos betegségeket gyógyít

A Dél-Dakotai Egyetem kutatói a káposztafélék családjába tartozó élelmiszernövényekből készített kivonattal csillapították a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) tüneteit egerekben.

A vizsgálatot vezető Moul Dey (Egészség- és Élelmiszertudományi Tanszék) és munkatársai jelenleg a kivonat vastagbélrákra kifejtett hatását vizsgálják. A colitis ulcerosa és a vastagbélrák közötti kapcsolat jól ismert: a gyulladásos bélbetegségben szenvedők között magasabb a daganat kialakulásának kockázata. A kivonat közvetlenül a daganatra hathat, illetve késleltetné a daganat kialakulását - ennek igazolására azonban további vizsgálatok szükségesek.

Dey és munkacsoportja két és évig folytathatja kutatásait, melyet a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) pályázatából finanszíroznak. A 2004 óta zajló vizsgálatok során emlőssejteken közel háromezer növényi kivonatot teszteltek, melyből több más mellett a fenetil-izocianát (PEITC) bizonyult gyulladásgátló hatásúnak.

A PEITC a Brassicának nevezett növényi fajták tagjaiban fordul elő, ide tartozik a káposzta, a karfiol, a vizitorma és a brokkoli. A felföldi zsázsa (Barbarea verna), mely saláták, levesek és köretek ízesítéséhez használt gyógynövény, szintén gazdag fenetil-izocianátban.

Állatkísérletes modellben a hatóanyag mérsékelte a colitis ulcerosa klinikai tüneteit, például a nyálkahártya pusztulását, a vérzést, a hasmenést és a következményes fogyást. A kedvező eredmények ellenére a kutatók nem biztosak benne, hogy emberben is ugyanazokat a biológiai hatásokat fogják tapasztalni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyulladásos bélbetegség (IBD) egy krónikus, visszatérő gyulladásos rendellenesség, mely az Egyesült Államokban mintegy kétmillió embert érint. Alapvetően két formája van, a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) és a Crohn-betegség. Dey és munkatársai megállapították, hogy a vizsgált anyag számos olyan gén működését gátolja, melyekről ismert, hogy aktiválódnak a betegség során, így a gyulladáshoz elengedhetetlen fehérjék szintézise zavart szenved.

Mivel a vastagbélrák egyike a leggyakoribb rosszindulatú betegségeknek, nagy eredmény lenne, ha az anyag daganatellenesnek bizonyulna. Ahhoz azonban, hogy a feltevésből gyógyszer legyen, nemcsak az eredmények megerősítése, hanem embereken való kipróbálásra lenne szükség.

Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.