Karikó Katalin japán tudományos elismerést kapott

Karikó Katalinnak és kutatótársának, Drew Weissmannak ítélték oda az idei Japán díjat anyagok és gyártás kategóriában - tette közzé honlapján a Japán díj alapítvány kedden. Az indoklás szerint az mRNS-vakcinák kifejlesztéséhez hozzájáruló úttörő kutatásaikért kapták a tudományos elismerést.

Az idei Japán díjat ökológia és környezet kategóriában az amerikai Christopher Field professzornak ítélték oda az éghajlatváltozás és a bioszféra produktivitása közötti összefüggések vizsgálatáért.

Az elismerésről beszámoló Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közleménye szerint, a díjazottakat bejelentő online sajtótájékoztatón Karikó Katalin kiemelte: a kitüntetéssel elismert eredményükhöz számos más tudós, továbbá technikusok és az egészségügyi dolgozók munkája is hozzájárult.

Karikó Katalin japán tudományos elismerést kapott.
Karikó Katalin japán tudományos elismerést kapott. Fotó: MTI/Cseke Csilla

A kutatás izgalmas és kreatív elfoglaltság

Szakmai életútját összefoglalva az SZTE kutatóprofesszora hangsúlyozta: mindegy, milyen messziről indul az ember, rengeteget el tud érni, ha céljait nem adja fel, ha eltökélten dolgozik. Kifejezte reményét, hogy a Japán díj elnyerése is arra inspirálja a női tudósokat, hogy vállaljanak vezető pozíciókat. A fiatal generációknak pedig azt üzente, az a legfontosabb, hogy élvezzék, amit csinálnak. Szerinte a tudományos munka élvezetes, a kutatás izgalmas és kreatív elfoglaltság.

Oklevél, érem és pénzjutalom

Az elismerést egyébként a japán kormány hozta létre 1983-ban azzal a céllal, hogy hozzájáruljon a tudomány és a technológia fejlődéséhez világszerte. Minden évben a tudomány és a technológia fejlődését figyelembe véve két területet választanak ki a díjazásra. Általános szabály, hogy minden területen egy díjat osztanak ki, és minden díjazott oklevélben, éremben és pénzjutalomban részesül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfontosabb kérdések az mRNS-vakcinákról .

A Japán díj alapítvány mintegy 15.500 neves tudóst és mérnököt kért fel a világ minden tájáról, hogy jelöljenek kutatókat az elismerésre. A két kategóriában 346 jelölés érkezett, közülük választották ki a díjazottakat. Az elismerést a japán császári pár és más ország vezetőinek jelenlétében adják át áprilisban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra