Több európai országban, így hazánkban is 18 éves korra datálódik a felnőttkor kezdete: ekkor válunk jogi értelemben felnőttekké, és ebben a korban zárjuk le a középiskolai tanulmányainkat az érettségivel. Az érettségtől viszont ilyenkor még elég messze állunk a neurológusok szerint.
30 éves korunkig fejlődik az agyunk
Peter Jones, az Cambridge-i Egyetem professzora úgy véli, egyre inkább abszurd feltételezésnek tűnik, hogy 18 évesen már a felnőttkor hajnalán járnánk. Agyunk ugyanis ebben az időszakban még intenzíven fejlődik, sőt, még húszas éveinkben sem éri el a teljes érettségét - erre egészen 30 éves korunk környékéig kell várnunk.
Persze ez is egyénfüggő, hiszen más-más életutakat járunk be, és nem ugyanolyan társadalmi hatások érnek minket. De a professzor szerint a tinédzserkor és a felnőttkor között nem éles határvonal van, amit egy pillanat alatt kell átlépni, hanem sokkal inkább egy ösvényen való haladásként kell elképzelni a felnőtté válás folyamatát.
Mentális betegségekkel is összefügghet
Ez a tudományos álláspont a szakorvosok szerint érdemes arra, hogy a gondolatmenetet továbbvigyék. Úgy vélik, az agy fejlődéséhez kötődhetnek egyes mentális betegségek kialakulásának veszélyei is, mint például a skizoférnia.
Ezt a betegséget többnyire a tizenéves kor végén, illetve a húszas évek elején diagnosztizálják - jóval kevesebb az olyan páciens, akiknél a húszas éveik végén derül csak fény a skizofréniára. Ez a tudósok szerint összefügg azzal, hogy agyunk fejlődése harmincéves korunk környékére fejeződik be. Ekkorra ugyanis már jócskán lecsökken többek között a skizofrénia kialakulásának esélye is.
Forrás: dailymail.co.uk