Viszonylag közel vannak a Földhöz
A kozmikus mértékkel nézve viszonylag közelinek számító, mindössze 12 fényévre található Teegarden csillag körül találták meg a bolygókat az Astronomy & Astrophysics szaklapban publikált tanulmány szerint, amely az egyik legkisebb ismert csillag - írja az Index.hu. A Teegarden tízszer könnyebb a Napnál, és mindössze 2700 fokos - valószínűleg ez az oka annak, hogy hiába van ennyire közel a Földhöz , csak 2003-ban fedezték fel.
A csillag legalább nyolcmilliárd éves, ami azt jelenti, hogy közel kétszer annyi idős, mint a Nap. Ez alapján a körülötte keringő bolygók is hasonlóan öregek lehetnek, ami azért fontos, mert pont akkora távolságra van a csillagtól, hogy elméletben lehet rajtuk folyékony víz . A két, most felfedezett bolygó tömege is csak kicsivel nagyobb mint a Földé, és mivel a csillagnak nincsenek intenzív napkitörései, vagy egyéb hasonló tevékenysége, így a bolygók korából adódóan bőven lehetett idő arra is, hogy kifejlődjön rajtuk az élet.
Vannak kérdéses pontok
A kutatók szerint ezek miatt tűnik eléggé valószínűnek, hogy lakhatóak a bolygók, de még van néhány kérdőjel is a történetben. Az egyik probléma az, hogy nem ismert, hogy a Teegarden csillag pontosan mennyi idő alatt fordul meg a tengelye körül, és ezt a fajta mozgást össze lehet téveszteni az egyik állítólagos bolygó keringésével. A másik gond az, hogy a bolygók lehet, hogy gyorsabban keringenek a mértnél, de ez az eset legalább biztosan azt feltételezi, hogy a rendszerben két bolygó található.
A kutatók jelenleg összesen 342 kis csillagot vizsgálnak a spanyolországi Calar Alto Csillagvizsgálóban található CARMENES nevű műszerrel szintén azzal a céllal, hogy potenciálisan lakható bolygót találjanak.