Kiderült, egy növény megterem a Hold porában

Először sikerült növényt termeszteni Holdról származó talajon: a Floridai Egyetem kutatói lúdfüvet neveltek az Apollo-11 asztronautái által hazahozott talajmintán.

A kísérletben arra kerestek választ, hogy a Holdról származó durva por alkalmas-e növénytermesztésre, illetve a jövőbeli Hold-expedíciók űrhajósai képesek lehetnek-e majd élelmet termeszteni maguknak. Ezzel együtt a tudósok maguk is meglepődtek, amikor a kísérlet sikerült, és bizonyosságot nyert, hogy a lúdfű (Arabidopsis thaliana) megél a holdi talajon. Robert Ferl, az egyetem élelmiszer- és mezőgazdaság-tudományi karának tudósa elmondta, hogy kollégáival abba a talajmintába ültettek növényt, amelyet még Neil Armstrong és Buzz Aldrin hozott haza magával az Apollo-11 misszióval 1969-ben, továbbá olyan talajmintákba, amelyek más missziókkal érkeztek.

Holdporba ültetett lúdfű a Floridai Egyetem Élelmiszer- és Agrártudományi Kutatóintézetében. Fotó: MTI/AP/UF/IFAS Communications/Tyler Jones
Holdporba ültetett lúdfű a Floridai Egyetem Élelmiszer- és Agrártudományi Kutatóintézetében. Fotó: MTI/AP/UF/IFAS Communications/Tyler Jones

A kísérletből ugyanakkor az is kiderült, hogy a holdi talajon durvasága és más kedvezőtlenebb tulajdonságai miatt lassabban nőttek a növények, mint a Földről származó, imitált holdi talajba ültetett palánták. A legtöbb holdi talajba ültetett növény végül el is száradt. A kutatás eredményeit a tudósok a Communications Biology című szaklapban tették közzé. Mint írták, minél hosszabb ideig volt a talaj a Holdon a kozmikus sugárzásnak és a napszélnek kitéve, annál rosszabbul tűrték a növények.

A tudósok szerint az Apollo-11 talajmintái voltak a legkevésbé kedvezőek a növekedéshez, mert a Nyugalom tengerének kőzete, ahonnan származtak, néhány milliárd évvel tovább volt kitéve az elemeknek. "A következő lépés, hogy a Hold felszínén kell megismételni a kísérletet" - fogalmazott a kísérlet eredményei kapcsán a The Guardiannek nyilatkozva Simon Gilroy űrnövénybiológus, a Wisconsin-Madison Egyetem tudósa, aki maga nem vett rész a kísérletben.

A hat Apollo-küldetéssel összesen 382 kiló holdkőzet és talajminta érkezett a Földre, és a legtöbbet azóta elzárva tárolják. Ebből az amerikai űrkutatási és űrrepülési kormányzati ügynökség (NASA) végül tavaly év elején 12 grammot adott át a Floridai Egyetem kutatóinak, és a régóta várt ültetést tavaly májusban végezték el egy laboratóriumban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

gallery-image
gallery-icon
Galéria

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.