Kiderült, mennyi baktérium van az anyaméhben

Valószínűleg pontatlanok a korábbi tudományos megfigyelések, amelyekre alapozva azt állították a tudósok, hogy a magzatok szervezetében már születésük előtt, az anyaméhben is jelen vannak baktériumok. Ezt a felvetés most megcáfolta egy új nemzetközi vizsgálat, amelyet a Nature című folyóirat ismertetett.

Hosszú ideje folyik vita arról, hogy vajon mikor telepszenek meg az emberi szervezetben a vírusok, a baktériumok és más mikroorganizmusok. Korábbi tudományos kutatások arra jutottak, hogy normális körülmények között már az emberi méhlepényben és a magzatvízben is jelen vannak baktériumok.

Ha ez valóban így lenne, akkor az jelentősen befolyásolhatná a gyermekgyógyászatot, és felülírná az immunológia és a reproduktív biológia számos bevett alapelvét.

Most azt mondják, mindenki tévedett

A magzati mikrobiomra, azaz a szervezetben lévő mikroorganizmusok összességére vonatkozó eddigi tudományos bizonyítékok pontosságának ellenőrzésére hozott létre egy nemzetközi csoportot az írországi Cork Egyetemen kutató Jens Walter professzor. A csapatba összesen 46, különböző tudományos területeken tevékenykedő szakértő tartozott.

A szakértői csoport egyhangúlag arra jutott, hogy tévesek voltak a korábbi következtetések, és az egészséges magzat valójában steril, szervezetében nincsenek jelen baktériumok. Véleményük szerint korábban azért juthattak ezzel ellentétes következtetésre, mert a vizsgált minták szennyeződhettek a hüvelyi szülés, a kórházi eljárások vagy a laboratóriumi tesztelés folyamata során.

mosolygó várandós nő az ultrahangfelvételeket nézegeti kisbabájáról
Az egészséges magzat szervezetében nincsenek jelen baktériumok. Fotó: Getty Images

Mi jut át a méhlepényen?

Az új tanulmány szerzői szerint fontos lenne, hogy további kutatásokat szenteljenek az anyák és az újszülöttek mikrobiomjának, valamint a méhlepényen átjutó metabolitok, vagyis anyagcseretermékek vizsgálatára. Utóbbiak abban játszanak fontos szerepet, hogy felkészítsék a magzatot a születés utáni életre – az immár a mikrobákkal teli külvilágban.

Ez az új konszenzus Walter professzor szerint irányt adhat a szakterületnek a továbblépésre, hogy a leghatékonyabb módon hangolják össze a további kutatásokat. „Az a felismerés, hogy a magzat steril környezetben él, megerősíti azt az elképzelést, hogy a baktériumok először a születés alatt, valamint közvetlenül a születés után telepszenek meg az újszülött szervezetében, tehát erre a területre kell összpontosítani a mikrobiommal kapcsolatos terápiás kutatásokat” – magyarázta a szakember.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.