Kiderült, mi okozza a skizofréniát

Áttörést hozhat a skizofrénia hátterének megismerésében a Semmelweis Egyetem kutatóinak munkája.

Az Anatómiai Intézet kutatócsoportja 2017 óta vizsgálja a harvardi, a koppenhágai és a zágrábi egyetemekkel együttműködve a skizofrénia idegsejtszintű magyarázatát. A több mint száz éve leírt betegségről ugyan eddig is számos tanulmány született, a pontos neuropatológiai háttér azonban feltáratlan maradt. Egészen mostanáig.

agykutatás, skizofrénia, kutatócsoport, Semmelweis Egyetem, Anatómiia Intézet
A kutatócsoport azon dolgozik, hogy feltárja a különböző agyterületek összetételét. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images

Az agyminták eltéréseit figyelik

Az volt a célunk, hogy pontosan megtaláljuk azokat a neuronpopulációkat és receptorokat, amelyek legalább részben magyarázhatják a betegség tüneteit – számolt be a kezdetekről dr. Adorján István, a kutatás vezetője a Semmelweis Egyetem honlapján. A kutatócsoport azon dolgozik, hogy feltárja a különböző agyterületek összetételét, a kontroll agyat összehasonlítsa skizofréniás és autista donoroktól származó mintákkal, és a kettő különbségéből levonják a konzekvenciát, hogy mely sejtpopulációk lehetnek eltérőek a normálistól.

Végső cél a gyógyítás

Vizsgálódásaik egyik különlegessége az volt, hogy ugyanazon donorokból származó mintákat elemeztek különböző biológiai szinteken. Összesen 220 ezer neuron egy-sejtmag szintű RNS szekvenálását végezték el, illetve bizonyos sejtek alaktani változását és elhelyezkedését detektálták. A kísérletben tíz skizofrén és tíz kontroll agy mintáit vizsgálták, az elemzéshez különböző európai agybankokból igényelték a mintákat.

"A kutatás szerint leginkább az agykéreg felső rétegében elhelyezkedő gátlóneuronok érintettek, de több mint egy tucat gátlóneuront tudtunk osztályozni. Ez az eljárás arra is jó, hogy új neuronpopulációkat fedezzünk föl, melyek később egy gyógyszerfejlesztésnél terápiás támadáspontként szerepelhetnek – számolt be a jövőbeli lehetőségekről a kutatásvezető. Szerencsés esetben tehát a kutatás eredményei a skizofrénia terápiájához is elvezethetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.