Kiderült, hogy miért van szemöldökünk

Több elmélet is létezett már a szemöldökünk és a szemöldökcsontunk szerepére. A legújabb vonatkozó kutatás választ találhatott a kérdésre.

Az első emberek koponyacsontját vizsgálva a laikus szemnek is feltűnhet az erős, előreugró szemöldökcsont. Ennek pontos szerepét régóta kutatják a szakemberek, pontosan azonban máig nem sikerült tisztázni, hogy ez a koponyaforma milyen evolúciós előnyökkel szolgált. A Yorki Egyetem munkatársai erre keresték a választ, amely reményeik szerint magyarázatot adna arra is, hogy az évezredek folytán miért "simult ki" az ember homloka.

Csodás mosolya volt az ősembernek Az élelmiszer-feldolgozó ipar folyamatai megváltoztatták az emberi száj baktériumflóráját, ami krónikus problémákhoz vezetett - derül ki egy friss tanulmányból, amely szerint őseink sokkal egészségesebb fogazattal büszkélkedhettek, mint mi. Kattintson a részletekért!

Az Index cikke szerint a kutatók mérnökök által használt számítógépes modelleket alkalmaztak a Kabwe-1 névre elkeresztelt leleten. A koponya felépítését a szoftver úgy vizsgálta, ahogy a hidak és épületek struktúráját szokták, ilyen módon pedig háromféle elmélet valóságalapját is megvizsgálhatták a szemöldökcsont szerepével kapcsolatban.

Fontosabb szerepe lehet a szemöldöknek, mint hittük

Az egyik ilyen elképzelés szerint a kiugró szemöldökcsontnak az agy és a szemgödrök közti terület kitöltésében van szerepe. A szoftver szerint ugyanakkor az elmélet nem állja meg a helyét, a koponya kialakításának nincs ilyen szempontból feladata. Arra is gondoltak, hogy a szemöldökcsont mérete valamilyen módon csökkenti az állkapocs terhelését a táplálkozás közben. Ennek alapja, hogy az ősember étrendjét nagyrészt feldolgozatlan és erősen rostos táplálékok alkották, amelyeket sokáig és erősen kellett rágnia, mielőtt lenyelné. A számítógépes program viszont ezt sem erősítette meg.

A szemöldöknek a kommunikációban is fontos szerepe van
A szemöldöknek a kommunikációban is fontos szerepe van

A kutatók ezután abból az ötletből indultak ki, hogy a szemöldökcsont eltűnésének nem mechanikai, sokkal inkább szociális okai voltak. A csont visszahúzódásának és az arc kisimulásának köszönhetően ugyanis az emberek sokkal kifinomultabb arcjátékkal tudtak kommunikálni társaikkal: a változás lehetővé tette, hogy szemöldökünket szabadabban mozgassuk, és például összehúzhassuk, ha haragosak vagyunk, vagy felhúzhassuk, ha kíváncsiak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egyetem munkatársai most arra keresik a választ, hogy melyik folyamat indulhatott előbb: a szemöldökcsont visszahúzódásával vált lehetővé a szélesebb mimikai paletta, vagy csak azok maradtak életben, akik hatékonyabban tudtak szótlanul, csak az arcukkal kommunikálni, így a csont évezredek alatt egyre kisebb lett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.