Kiderült, mégsem felesleges ez a szervünk

A féregnyúlványról az él a köztudatban, hogy csak egy felesleges evolúciós maradvány, ami sok embert juttat veszélyes gyulladásával műtőasztalra. Egy új kutatás szerint azonban ez a szerv fontos szerepet tölt be a szervezetben, ezért maradt fenn.

Az amerikai Midwestern University munkatársainak kutatása szerint a féregnyúlvány a különböző emlősfejlődési vonalakban legalább 29-szer - de lehet, hogy 41-szer is - felbukkant, és csak maximum 12-szer tűnt el a vizsgált elmúlt 11 millió év folyamán - írja az Origo.

féregnyúlvány
A féregnyúlvány sokáig a feleslegesség szimbóluma volt. Nem véletlenül maradt meg

"Ez a statisztikailag erős bizonyíték, azaz, hogy a féregnyúlvány megjelenése jelentősen valószínűbb, mint az eltűnése, e szerv szelektív értékére utal" - írta a kutatócsoport a Comptes Rendus Palevol folyóiratban megjelent cikkben.

Így teljes bizonyossággal elvethetjük azt a hipotézist, mely szerint a féregnyúlvány csökevényes szerv , s kevés adaptív értéke vagy funkciója van az emlősökben" - folytatják a szerzők. De mire jó akkor a féregnyúlvány, ha többször is visszatért az emberekben és más emlősökben az évmilliók folyamán.

A legvalószínűbb funkciója a fertőzéstől való védelem. A kutatók évek óta keresik az emberi féregnyúlvány lehetséges funkcióját, és egyelőre a vezető hipotézis az, hogy a jó bélbaktériumok menedéke. Ezek olyan baktériumok, amelyek segítenek megóvni bennünket bizonyos fertőzésektől.

Az egyik legjobb bizonyíték e hipotézis alátámasztására egy 2012-es tanulmányból származik. A szerzők azt tapasztalták, hogy a féregnyúlvány nélküli egyéneknél négyszer nagyobb a Clostridium difficile okozta colitis (egy hasmenést, lázat, hányingert és hasi fájdalmat okozó bakteriális betegség) kiújulásának esélye, mint azoknál, akiknek megvan a féregnyúlványuk.

A féregnyúlvány (appendix veriformis) a bélfalhoz hasonlóan tartalmaz simaizom szövetet, nyálkahártyája csekély mennyiségű nyákot termel, amely a vakbélbe távozik. A féregnyúlvány fala nyiroksejteket tartalmaz, mely a szervezet immunrendszerének a része, ellenanyagok termelésére képes. Évente 100 000 főből mintegy 86 kap féregnyúlvány-gyulladást, amely a férfiakban gyakoribb. Bármely életkorban előfordulhat, de leginkább 10 és 30 éves kor között alakulhat ki. A terhes nőknél sokszor komoly diagnosztikus problémát okozhat. Részletek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Most a Midwestern University kutatói más megközelítéssel jutottak ugyanerre a következtetésre, azaz hogy a féregnyúlvány adaptív funkciójú, és feladata a bizonyos fertőzések elleni védelem.

Mivel ez a védő funkció evolúciós szempontból nagyobb előnyt jelent, mint a vakbélgyulladás okozta veszély, ezért nem valószínű, hogy a jövőben eltűnne ez a hasznos, de néha életveszélyt okozó szervünk.

Forrás: Origo

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra