Kiderült, miért öregszünk meg

Az emberi öregedés folyamatát a szervezetünkben található rendezetlen DNS-darabok is okozzák, állítják kínai kutatók, akik eredményeikről bővebben a Science folyóiratban számoltak be. A kutatók minderre a Werner-szindrómát, más nevén a felnőttkori progériát kutatva döbbentek rá.

A Werner-szindrómában szenvedők korábban élik meg az időskori állapotokat és betegségeket, az őszüléstől a csontritkulásig , kettes típusú cukorbetegségig vagy akár a rákig: ennek következtében pedig általában késő negyvenes-kora ötvenes korukban hunynak el. A korábbi kutatások arra mutatnak rá, hogy mindez az emberi szervezetben lévő ún. WRN gén mutációi okozzák, ugyanis ezek változtatják meg DNS-ünk szerkezetét és integritását is. Weiqi Zhang és társai a Chinese Academy of Sciencesről ennek mikéntjét akarták felderíteni a Werner-szindróma sejtmodelljének vizsgálatával.

6 érdekesség az öregedésről Az öregedés ikonikus figurája a ráncos arcú, felejtős, morgós öregember. Azonban a tudósok egy másik képet festenek az öregekről: a kor előrehaladtával az idősek sokkal boldogabbak, liberálisabbak lesznek, és sok esetben már nem tartják vissza csípős megjegyzéseiket. Erről bővebben itt olvashat! Laborjukban embrionikus őssejteket vizsgáltak, amelyekből eltávolították a WRN gént, ennek hatására pedig azt figyelték meg, hogy a sejtek öregedni kezdenek, nem osztódnak és a kromoszómavégeket záró telomérek is jóval rövidebbek voltak. Meglepőbb volt azonban azt látniuk, hogy a heterokromatinok, azaz a sejtmagok található DNS-csomagok is rendezetlenné váltak. Ugyanezen folyamatokat normál körülmények között csak akkor lehet megfigyelni, ha a sejtek természetes sebességgel, "normálisan" öregednek. A WRN fehérje tehát gyakorlatilag megóvja sejtjeinket az öregedéstől azzal, hogy a sejtmagban található heterokromatint stabilan tartja. Ha azonban ezt a gént kitöröljük vagy annak valamilyen baja esik, a sejt heterokromatinja megváltozik, a sejtek pedig öregedni kezdenek.

Mi az öregedés oka?

Mi az öregedés oka?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók ezt látva remélik, jobban megérthetjük az öregedés folyamatát és egyúttal enyhíthetjük mind az időskori betegségeket, mind pedig a Werner-szindrómát. A kérdés azonban adott: ha a heterokromatin stabilizálásával visszafogható a sejtöregedés, meg lehet-e akadályozni az ezt okozó betegségek kialakulását vagy ha ezek kialakultak, vajon vissza lehet-e ezeket fordítani?

Forrás: www.iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.