Kiderült, miért viselkednek furcsán a tinédzserek

A tizenévesek alkoholfogyasztását és magatartászavarait mind a genetikai, mind a környezeti tényezők befolyásolják - derült ki egy új tanulmányból.

Korábban a genetikai és környezeti tényezők a viselkedésre gyakorolt hatását főképp külön-külön vizsgálták, mivel a kutatókat más-más érdekelte, azonban ma már ismert, hogy mindkét tényező fontos, így most azon a sor, hogy megismerjük ezek kölcsönhatásait.

"A környezeti tényezőket vizsgáló legtöbb kutatás a szülőkre és a kortársakra koncentrál" - magyarázta Danielle Dick, a Virginia Commonwealth Egyetem pszichiátria, pszichológia és humán- illetve molekuláris genetika docense. "Világos, hogy ezek is nagyon fontos környezeti befolyást jelentenek, azonban a szocio-regionális vagy lakókörnyezeti hatásoknak is jelentős szerepük van a serdülők viselkedésében, azonban ezt korábban nem kutatták."

Dick munkatársaival több, mint 5 ezer, 1983 és 1987 között Finnországban született ikerpár adatait elemezte, azt vizsgálták, hogyan befolyásolták a genetikai és környezeti tényezők a magatartásproblémákat 12, az alkoholfogyasztást 14 éves korban. Kiderült, hogy bizonyos környezeti tényezők elősegítették a genetikai hajlam kifejeződését, míg mások gátolták azt. Genetikai kutatások bizonyítékai arra utalnak, hogy a magatartászavarok előrevetíthetik a későbbi alkoholproblémákat.

"Nem egyformán vagyunk veszélyeztetettek a magatartás- és alkoholproblémák szempontjából, és a környezet kulcsszerepet játszhat abban, hogy valakinél kialakulnak-e ezek a problémák" - mondta el Dick. A tanulmány az Alcoholism: Clinical and Experimental Research folyóirat októberi számában jelenik meg nyomtatásban, addig online érhető el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra