Kiknél hat a placebo?

Egy friss kutatás segítségével közelebb juthatunk hozzá, hogy kiknél működik jobban az üres gyógyszer.

Mindnyájan hallottunk már olyan kísérletekről, ahol a betegek egy része igazi gyógyszert, másik csoportja viszont csak placebo tablettát vagy -injekciót kapott, mégis voltak az utóbbiak közt is olyanok, akiknek csökkentek a tüneteik. A tudósok régóta szeretnék megérteni, hogyan működik a placebohatás, és hogy kiknél hatnak jobban ezek az álgyógyszerek. Egy friss tanulmány készítői közelebb vihetnek minket a válaszhoz.

Tudósok rájöttek, kiknél hat jobban a placebo
Tudósok rájöttek, kiknél hat jobban a placebo

A kutatásról

A tudósok 63 krónikus hátfájással küzdő beteget vontak be munkájukba. Az alanyok közül 43 fő placebopirulát (kémiailag semleges anyagokat tartalmazó cukortablettát) kapott, 20 fő pedig semmit sem. Nyolc hétig megfigyelték őket: ez idő alatt a betegek fájdalomszintjét napi szinten nyomon követték egy okostelefonos alkalmazás segítségével, és időnként laborban is elemezték az eredményeiket.

Nyolc hét után a placebotablettát kapott 43 beteg körülbelül felénél volt érzékelhető javulás. Átlagosan 30 százalékkal csökkentek a fájdalmaik - ez hasonló eredmény, mintha gyógyszereket szedtek volna.

Gyógyszerszedés: a leggyakoribb hibák - részletek !

Kiknél hat jobban a placebo?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Akiknek pozitívabbak az elvárásai az orvosi kezelésekkel, pirulákkal, injekciókkal szemben, azoknál sokak szerint a placebo is jobban hat - sok esetben akkor is, ha a beteg tudja, hogy álorvosságot kapott. De a mostani, friss kutatás kapcsán a tudósok meghatároztak néhány további közös jellemvonást is, mely segítségével előre meg lehet mondani, hogy egy betegnél hatékonyan fognak-e a működni a placebopirulák, vagy sem.

Azt állítják, hogy a dolognak köze van az agy anatómiájához (például az érzelmek kontrollálásáért felelős agyterületek aszimmetriájához), illetve a személyiséghez is (ki mennyire van tudatában saját érzelmeinek, illetve mennyire tudja elemezni, megérteni saját környezetét, mennyire tud jelen lenni a hétköznapokban).

A mostani tanulmány tudományos szinten kicsinek számít, és valószínűleg több további kutatásnak kell követnie, de ha a tudósok következtetései helyesek, annak - persze évek múlva - hatalmas szerepe lehet az orvostudomány jövőjére nézve. Könnyen lehet, hogy az orvosok bizonyos betegeknek néhány fontos kérdés és egyfajta összetett személyiségteszt kitöltése után placebót is felírhatnak majd. Így a gyógyszerekhez hasonló eredményeket érhetnek el, mondjuk, a fájdalomcsillapítás terén, viszont nem terhelnék a beteg szervezetét sem erős hatóanyagokkal, sem pedig mellékhatásokkal.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.