Kísérletekben már sikerült lassítani az öregedést

Gyógyszerek egészen új "osztályával" álltak elő a Scripps Kutatóintézet (TSRI), a Mayo Klinika és más intézmények munkatársai, akiknek egérkísérletekben sikerült lelassítaniuk az öregedés folyamatát, és meghosszabbítaniuk az egészséges állatok életét.

A tudósok által kifejlesztett új gyógyszerosztály átfogó elnevezése "senolytics" (többes számban). Ezek a hatóanyagok állatkísérletekben rendkívül hatékonyan lassították az esendőség (a gerontológiai szakirodalomban ezt a kifejezést angolul is használják: frailty) tüneteit, javították a szívfunkciókat és meghosszabbították az egészséges életet élő egerek életét. Átfogóan tehát az öregedést lassították - írja a Science Daily.

Mindez természetesen még nem jelenti azt, hogy emberekben is ugyanígy hatnának ezek a szerek. Tulajdonképpen az első lépés történt meg a terápia kifejlesztéséhez - mondta munkájukról a TSRI professzora, Paul Robbins, aki Laura Niedernhofer egyetemi docenssel együtt irányította a kutatásokat a floridai Scripps intézetben. Amikor majd azok a "szenolitikus" ágensek, amelyeket most a kutatók kombináltak egymással, klinikai alkalmazásig jutnak, akkor átalakíthatják az eddigi kezeléseket.

Tényleg annyira hasznosak az antioxidánsok, hogy mértéktelenül vihetjük be ezeket az anyagokat a szervezetünkbe? Újabb kutatások szerint óvatosnak kell lennünk némelyikkel. Van olyan is köztük, amelyik túladagolva még fokozza is a szabadgyökök keletkezését. Tudjon meg többet, kattintson! A szenolitikus ágensek bebizonyították a kísérletekben, hogy képesek javítani az tünetek esetében is hatékonyak lehetnek az új szerek.

Az öregedő (angolul: senescent) sejtek olyanok, amelyek egyszerűen nem osztódnak tovább. Ezek az öregedés során egyre jobban felhalmozódnak. Ha e sejteket elpusztítják, akkor az egészségesen töltött időszak meghosszabbítható - állítják a tudósok az egérkísérletek alapján. Emberek esetében ez óriási jelentőségű fejlemény lenne a kutatók szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósoknak azonban mindenekelőtt azonosítaniuk kellett az elöregedő sejteket, és úgy kellett eltávolítaniuk, megcélozniuk ezeket, hogy a többi sejtet ne károsítsák. A kutatók sejtették már korábban, hogy az elöregedett sejtek ellenállóképessége lehet a kulcsprobléma. A stressz és más károsodások által kifejtett pusztító hatással szembeni ellenállóképességről van szó. És valóban: az elöregedő sejtek, akárcsak a ráksejtek, fokozottan kifejeződő "túlélési hálózatokat" képeznek. Így állnak ellen az apoptózisnak, azaz a programozott sejthalálnak.

E tudás birtokában kezdték el keresni a megfelelő szereket a kutatók, hogy kiiktassák az apoptózist gátló tényezőket az elöregedő sejteknél. Rá is találtak két jelenleg is elérhető összetevőre, a dasatinib hatóanyagú rákgyógyszerre és a quercetinre, ami egy természetes vegyület. Ez utóbbit antihisztaminként gyulladáscsökkentésre szokták használni.

További kísérletezés során kiderült, hogy sejtkultúrákban e vegyületek szelektíven indították be az elöregedő sejtek halálát. A kutatók rájöttek, hogy a két szer különböző területeken hatott jól, de még eredményesebb lehet a kezelés, ha kombinálják őket egymással a terápia során.

Kísérletekben már sikerült lassítani az öregedést

A kísérletek következő fázisában rájöttek, hogy egerekben az edzettségi állapotot és a szív- és érrendszer funkcióit is javítani voltak képesek. Csökkentették az oszteoporózis ( csontritkulás ) mértékét és a már említett "esendőség" tüneteit egyaránt. Végeredményben az egerek életét sikerült meghosszabbítaniuk. Az idős egerekben a kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri) funkciók 5 napon belül javultak, méghozzá a szerek akár egyetlen dózisától is.

A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák: az emberi alkalmazás előtt még további kísérletekre van szükség. A tanulmányban szereplő két szernek ráadásul lehetséges mellékhatásai is lehetnek, különösen hosszabb távú kezelések során. A kutatók mégis optimisták: szerintük az általuk kifejlesztett szereket nem túl gyakran kell majd alkalmazni, így a lehetséges mellékhatások is csökkenthetők.

A kutatás a www.sciencedaily.com oldalon jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.