A dohányzás az egyik legsúlyosabb közegészségügyi probléma. A leszokás rendkívüli előnyökkel járhat az emberek egészségére, de ez az egyik legnehezebben megtörhető függőség.
A szakfolyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint azonban azok az emberek, akik sok időt töltenek egészségügyi témájú közösségi oldalakon, könnyebben leszoknak a dohányzásról. A Georgiai Egyetem kutatói Joe Phua vezetésével azokat az egészségügyi internetes közösségi oldalakat vette górcső alá, amelyek kifejezetten a leszokással foglalkoznak. Kiderült, hogy amint az oldalak látogatottsága nőtt, a tagokban egyre inkább kialakult a valódi közösség érzése. Egyre jobban azonosultak más tagokkal, több társadalmi támogatást kaptak és adtak, közös témával rendelkeztek a dohányzással kapcsolatos magatartásokat illetően, és kialakult bennük a bizalom érzése.
E társas kötődés következtében a tagok végül nagyobb eséllyel, és könnyebben szoktak le a dohányzásról , és hosszabb ideig tartózkodtak a káros szenvedélytől, mert a kísértést jelentő helyzetekben (szórakozás, stresszhelyzet, szomorúság stb.) nagyon önhatékonyságot éreztek, ami elősegítette az önmegtartóztatást.
Phua úgy véli, ezek az eredmények újfent alátámasztják, hogy a közösségi média segíthet az embereknek egészségük javításában. Ez a módszer akár önmagában, akár egy holisztikus kezelési terv részeként is alkalmazható krónikus betegségek kezelésében.