Napjainkban egyre több olyan módszer áll rendelkezésre, amelyek segítenek a leszokásban. Ezek közé tartoznak egyes gyógyszerek, a viselkedésterápia, a hipnózis, sőt még az akupunktúra is. Mindegyik módszer az agyműködést vagy a viselkedést próbálja valamilyen módon megváltoztatni.
A szaklapban megjelent friss kutatás szerint a prefrontális kérgen alkalmazott 15 perces magas frekvenciájú transzkraniális mágneses stimulációval (TMS) ideiglenesen csökkenti a jelzés által kiváltott dohányzás iránti vágyat a nikotinfüggőkben.
A nikotin a dopamin rendszert és a jutalmazással összefüggő területeket aktiválja az agyban. A nikotinelvonás e területek csökkent működését okozza, ami szoros összefüggésben áll a sóvárgással, a visszaeséssel és a nikotinfogyasztás folytatásával.
Az egyik lényeges jutalomközpont a dorzolaterális prefrontális kéreg, amely a transzkraniális mágneses stimulációs technikával célba vehető. A TMS nem invazív módszer, melynek során mágneses mezővel stimulálják az idegsejteket. Használata során nincs szükség érzéstelenítésre vagy altatásra, a páciens ébren van, egy székben ül, és a homloka közelében elhelyezett rézgyűrűk segítségével részesül a terápiában.
A Dél-Karolinai Orvosi Egyetem munkatársai Dr. Xingbao Li vezetésével 16 nikotinfüggő személyben vizsgálták a jelzések által kiváltott sóvárgást, akik vagy magas frekvenciájú TMS kezelésben, illetve placebo kezelésben részesültek. Az eredmények azt mutatták, hogy a dohányzásra utaló jelzések által kiváltott sóvárgás a valódi kezelésben részesült páciensekben csökkent. Ráadásul az is kiderült, hogy a jelzés által kiváltott sóvárgás pozitív összefüggésben áll a nikotinfüggőség szintjével, vagyis a sóvárgás TMS által előidézett csökkenése nagyobb mértékű volt azokban, akikben nagyobb mértékű volt a nikotinfüggőség.