Koronavírus: érdekes felfedezést tettek a kutatók

Evolúciós "robbanásokat" fedeztek fel az új koronavírus (SARS-COV-2) variánsainak történetében ausztrál kutatók.

Koronavírus: jön a 100 százalékban védő vakcina .

A COVID-19 -et okozó vírus rövid időszakokra képes felgyorsítani evolúciós ütemét, és más vírusoknál sebesebben hoz létre variánsokat - állapította meg a Molecular Biology and Evolution című tudományos lap pénteki számában közölt kutatás, melyet a Peter Doherty ausztrál járványkutató intézet vezetett. A tanulmány részletesen bemutatja az új koronavírus "mutációs robbanásait", amelyeket követően a variánsok keletkezése újra normális tempóban zajlik tovább.

Evolúciós robbanásokat fedeztek fel az új koronavírus variánsainak történetében.
Evolúciós robbanásokat fedeztek fel az új koronavírus variánsainak történetében. Fotó: Getty Images

Több száz variáns genomját szekvenálták

A Melbourne-i Egyetemen dolgozó Sebastian Duchene és kutatócsoportja a vírus több száz variánsának genomját szekvenálta, hogy megértsék az aggodalomra okot adó variánsok, mint a delta vagy az omikron keletkezésének mechanizmusát. "Eleinte úgy véltük, a SARS-CoV-2 megnövelte az evolúciós sebességét, de valójában arra képes, hogy időszakosan gyorsuljon fel" - mondta Duchene.

A szakemberek kimutatták, hogy az aggodalomra okot adó variánsok - köztük a béta és a delta - gyorsabban, hetek alatt mutálódtak, mint a korábbi változatok, melyek hónapok alatt keletkeztek. Megjegyezték továbbá, hogy az úgynevezett helyettesítési rátának - vagyis az új mutációk számának az egyes generációkban - négyszer gyorsabbnak kell lennie, mint a háttérsebesség, hogy a négy elemzett, aggodalmat keltő változat létrejöjjön.

"A delta például mindössze hat hét alatt alakult ki az eredeti formából" - magyarázta Duchene, aki hozzátette: a vírus erős természetes szelekciója az immunitás elkerülése érdekben, valamint a vírusátadások magas száma mind szerepet játszhat a gyors mutációs időszakok kialakulásában.

A genomkutatás fontossága

A tudósok szerint az eredmények bizonyítják, milyen fontos a genomkutatás ahhoz, hogy korán felismerhessék az új variánsokat. "Bármi, amit megtehetünk azért, hogy kevesebb vírus legyen forgalomban, segít mérsékelni az új variánsok valószínűségét" - mutatott rá Duchene.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Borult, párás, helyenként ködös idő várható. Kevés helyen szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás, hószállingózás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A hőmérséklet alig változik, délután és késő este is -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra