A WHO április elején közzétett összesítése szerint 62 vakcinajelölt létezik, kettőnél már az I. klinikai fázisnál tartanak, vagyis első alkalommal próbálják ki egészséges önkénteseken. A végső eredményig azonban még ezekben az esetekben is sokat kell várni. De vajon mindenkinek ugyanolyan jó lesz a vakcina? - teszi fel a kérdést a témával foglalkozó cikkében a hvg.hu .
Az oltóanyagok nem mindenkire hatnak egyformán, így nem tudni, a most fejlesztett vakcinák hatásosak lesznek-e a veszélyeztetett csoportok, például az idősek vagy a krónikus betegségben szenvedők esetében is.
Mennyire biztonságos és mennyire hatékony?
Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának docense azt mondja, a széles körben alkalmazott, törzskönyvezett oltások szinte mindenkinek jók. Az egyéneket nézve két fő kérdés van: az oltás mennyire biztonságos (vagyis milyen ellenjavallatai vannak), illetve mennyire hatékony (vagyis mindenkiben ugyanolyan védettséget vált-e ki). A szakember arról is beszélt, bizonyos oltásoknál idős korban nagyobb a valószínűsége annak, hogy gyengébb védelmet alakít ki a vakcina.
Falus András immunológus, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja úgy vélekedik, a fiatalkorúak jobban reagálnak, mint az idősebbek, még akkor is, ha egészségesek. Mint mondja, az idősebbek más szempontból viszont előnyben vannak: sokszor átestek különféle (aktív vagy véletlen) immunizálódáson, és van egy repertoárjuk, amivel jól tudnak az ismert fertőzésekre reagálni.
Ilyen esetben hasznosítható a nyájimmunitás
Azokon, akiknél problémás az oltás biztonsága vagy hatásossága, segíthet, ha a társadalom nagy része megszerzi a védettséget, és megáll a járvány. Ezt hívják közösségi-, vagy nyájimmunitásnak, amihez azonban tudni kell, hogy a társadalom mekkora részénél van szükség védettségre ennek eléréséhez, és ebből adódóan mennyi embert kell majd beoltani.
"Jelenlegi ismereteink szerint egy koronavírusos beteg 2-3 másikat betegíthet meg, így a lakosság 60 százalékának kell védetté válnia ahhoz, hogy megálljon a vírus terjedése, és ne tudjon önfenntartó járvány kitörni akkor se, ha nem hozunk egyéb korlátozó intézkedést" - szögezte le Ferenci Tamás, aki szerint ha csak korlátozott számú vakcina áll rendelkezésre, a legnagyobb kockázatnak kitetteket, illetve a betegség terjesztése szempontjából kritikus embereket érdemes elsőként beoltani.
Szomorú üzenetet hagyott a strandon az ausztrál nő, aki elveszítette a munkáját - olvassa el a cikket az nlc.hu oldalán .