Különös ikerkísérletet végzett a NASA

A NASA 2015-ben kezdett egyedülálló kísérletbe, amikor egy ikerpár egyik tagja, Scott Kelly űrutazáson vett részt, míg másikuk, Mark Kelly a Földön maradt. Az első genetikai vizsgálatok nem a várt eredményt hozták.

A NASA rendhagyó kísérletében egy egypetéjű ikerpár egyik tagját felküldték a Nemzetközi Űrállomásra, a másik pedig itt maradt a Földön. Mivel az egypetéjű ikrek genetikai állománya eredetileg azonos, így minden bekövetkezett változás az űrutazás számlájára írható - írja az Origo.

Scott Kelly 340 napot töltött folyamatosan az űrben 2015 és 2016 között, és egész életében összesen 520 napot volt távol a Földtől. Testvére, Mark Kelly, aki szintén űrhajós, 54 napot töltött az űrben több különböző küldetés folyamán 2001 és 2011 között. Az első vizsgálati eredmények már most jelentős különbségeket észleltek a két testvér között, és ezek nem szükségszerűen olyanok, amikre számítottak.

Így hat a világűr a szervezetre

Az egerekkel folytatott kísérletek alapján - ahol többek közt máj- és agykárosodást mutattak ki - azt feltételezhetnénk, hogy a Scott Kellynél bekövetkező változások sokkal rosszabbak, mint amiket Marknál figyelnek meg, aki a Föld védő atmoszféraburkában töltötte az időt. Az ikertanulmány egyik legmeghökkentőbb eredménye eddig azonban az, hogy az űrben töltött év alatt Scott telomerjei - a kromoszómák végén elhelyezkedő védősapkák - valójában meghosszabbodtak a fehérvérsejtjeiben a testvéréihez viszonyítva.

Meglepő változásokat eredményezett az asztronauta testében az űrutazás
Meglepő változásokat eredményezett az asztronauta testében az űrutazás

Ez éppen az ellenkezője, mint amire az egérkísérletek alapján számítani lehetett, jelenleg ugyanis a telomer hosszúságát gondolják az egészség és a hosszú élet egyik legfontosabb jelzőjének. Emellett a két testvér bélbaktériumainak összetételében és a génkifejeződésében is jelentős változás következett be.

A rák biológiájának újabb részletére derült fény: a kromoszómák speciális szakaszának rövidsége növeli a daganat kialakulásának kockázatát, leginkább az agresszívebb típusok kialakulását segítve elő. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyelőre nem világos, miként jön létre ez a váratlanul kedvező hatás az űrben a kozmikus sugárzás, a gravitációhiány és a korlátozott étrendválaszték ellenére. Az egyik hipotézis szerint a változás annak köszönhető, hogy Scott többet edzett és szűkösebben étkezett, mint Mark lent a Földön, és ezek az előnyök nemcsak ellensúlyozták, de még túl is szárnyalták az űr káros hatásait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra