Küszöbön a pikkelysömör és az ekcéma közös gyógyszere?

Igen ritka, amikor a pikkelysömör és az ekcéma együttesen fordul elő, azonban ezen esetekből a Müncheni Egyetem munkatársai lényegi következtetéseket vontak le. A felfedezés új terápiás eszközök fejlesztéséhez vezethet.

Mind a pikkelysömör (pszoriázis), mind az ekcéma piros, viszkető foltokból álló bőrbetegség, azonban a hasonlóságok itt véget is értek. Együttesen igen ritkán fordulnak elő, azonban a New England Journal of Medicine legfrissebb száma három ilyen esetet mutat be, melynek kapcsán megállapították, hogy az ekcémában és a pikkelysömörben jelen lévő T-sejtek (speciális fehérvérsejtek) merőben eltérnek egymástól. A T-sejtek a környezetre adott válaszként a bőrbe vándorolnak, és reagálnak, nem pedig a bőr hívja elő a gyulladást.

A pikkelysömör a leggyakoribb autoimmun betegség (melynek során az immunrendszer a saját szöveteket támadja meg), csak az Egyesült Államokban 7,5 millió ember érintett. A pszoriázist genetikai és környezeti tényezők kombinációja hozza létre. Ugyanakkor az általában felnőttkorban jelentkező ekcéma egy allergiás reakció, amikor a szervezet immunrendszere túlzott reakciót mutat valamilyen anyaggal szemben, ugyanilyen betegség az asztma, vagy a gyógyszerallergia.

A pikkelysömörös elváltozások nagy mennyiségben tartalmaznak Th1-nek, illetve Th7-nek nevezett sejteket, azonban az ekcémában a Th2- és Th22-sejtek dominálnak. A kutatók vizsgálataikat további öt betegre terjesztették ki, akik pszoriázisban, illetve nikkel-allergiában szenvedtek, hogy megerősítsék eredményeiket. Ugyanakkor a pikkelysömörrel szemben az ekcémás elváltozásokban jelen volt a Staphylococcus aureus nevű baktérium, ami szintén azt jelzi, hogy a két betegségben eltérő az immunrendszer reakciója.

A szakértők szerint a két elváltozás szembetűnő különbségei ellenére hasonlatosságokat is mutat, és amennyiben sikerülne találni egy olyan antigént, mely mindkettő kialakulásában közreműködik, a megbetegedésre hajlamos egyének újabb lehetőségek nyílnának meg a megelőzésben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jelenleg a pszoriázis kezelése helyi, és szisztémás gyógyszerekből áll, melyek az immunrendszer működését gátolják, lassítva a bőrsejtek sejtciklusát, ami gátolja a vörös plakkok kialakulását. Az ekcéma kezelése egyrészt gyógyszeres, másrészt életmódbeli változásokból áll, melynek segítségével megelőzhető az állapotromlás.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra