Szombat este részleges holdfogyatkozást lehetett megfigyelni Magyarországról. A Hold déli pólusába 21:34-kor harapott bele a Föld narancssárga színű árnyéka, egyre nagyobb területet meghódítva. A jelenség egészen 22:52-ig zajlott, amelynek csúcsán a Hold látható felületének 12 százalékára vetült árnyék – derül ki a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményéből.
Hogyan történik a holdfogyatkozás?
Ahogy Nap megvilágítja a Földet, egy mintegy 1,4 millió kilométer hosszú, kúp alakú árnyék képződik. Amikor a Hold belép ebbe az árnyékkúpba, megtörténik a holdfogyatkozás, amely lehet teljes és részleges. Érdemes hozzátenni, hogy teljes holdfogyatkozás esetében sem tűnik el az égitest teljesen, hanem különböző színekben pompázik. Így lehet vörös, szürke, narancs és kék is, amit részleges fogyatkozásnál is megfigyelhetünk a Föld árnyéka mentén.
A jelenség oka, hogy bolygónk légköre megtöri és szórja a Napból érkező fényt, aminek következtében az árnyék csak egy nagyjából 260 ezer kilométeres szakaszába nem jut fény egyáltalán. Azonban a Hold jóval messzebb van ennél, így szórt fény még el tud jutni a felszínére, a fentebb leírt színekben megvilágítva az égitestet.