A Queenslandi Egyetem kutatói egy új, szájon át beadható vakcinát fejlesztettek ki a világszerte már több millió halálesetet okozó kampósféreg -fertőzés megelőzésére egy magyar tudós vezetésével. Tóth István, a Queenslandi Egyetem Kémiai és Molekuláris Biológiai Tudományok Iskolájának professzora szerint a vakcina fő vonzereje, hogy tablettában, folyadékként vagy porban is be lehet venni, ami megkönnyíti a fejlődő országokban való terjesztését - írta a News Medical .
A vakcinával végzett kísérletek kétszer olyan hatásosnak bizonyultak, mint a jelenleg alkalmazott kezelések. További előnye, hogy a vakcinát szájon át lehet bevenni, ezért nincs szükség egészségügyi személyzetre a beadásához, nem szükséges a különleges tárolása sem, ezért nagy, elszigetelt populációkat is el lehet látni vele. Becslések szerint világszerte mintegy félmilliárd ember lehet fertőzött a kampósféreg-parazita valamely változatával, elsősorban a trópusi és szubtrópusi régiókban, köztük a szubszaharai, amerikai, kínai és kelet-ázsiai térségben élők.
A parazita különösen veszélyes azokban a fejlődő országokban, ahol rossz a vízminőség és a higiénia. Becslések szerint évente 65 ezer ember halálát okozza a parazita által terjesztett betegség, de a gyermekek testi fejlődést is károsítja és esetenként vetélést is okozhat a nőknél.