Legyőzhetjük a halálos baktériumot - a saját fegyverével!

A Nyugat-Ontariói Egyetem kutatói Joaquin Madrenas professzor (Roberts Kutatóintézet) vezetésével rájöttek, hogyan védi meg az emberi szervezetet saját méreganyagaitól a Staphylococcus aureus néven ismert baktérium.

A Staphylococcus aureus (SA) a kórházi fertőzések leggyakoribb és az egyéb fertőzések második leggyakoribb kórokozója. Észak-Amerikában évente félmillió beteget kezelnek kórházban kizárólag SA fertőzés miatt, aminek a becsült költsége eléri a négymilliárd dollárt. A baktérium legveszélyesebb fegyvere az úgynevezett szuperantigénje, mely kiterjedt és rendkívül károsító immunválaszt vált ki, amely toxikus sokk szindrómához (TSS) vezethet. A TSS igen súlyos betegség, melynek halálozása a specifikus kezelés hiányában magas. A tudósok már régóta csodálkoztak azon, hogy míg egyesek órákon belül meghalnak a TSS toxin következtében, mások teljesen tünetmentesen hordoznak toxintermelő Staphylococcusokat.

A jelenség magyarázata egy a baktérium sejtfalában található molekula, mely az immunsejtek TLR2 receptorához kötődve az IL-10 fehérje képződését idézi elő. Az IL-10 egy gyulladás ellenes molekula, mely megakadályozza a TSS-t. A megfigyelés arra is felhívja a figyelmet, hogy az evolúciós folyamatok nem mindig a versengés irányába tartanak. Talán a törzsfejlődés során alakult ki a mikrobák ezen tulajdonsága, mely lehetővé teszi, hogy ember és mikroorganizmus békésen élhessen egymás közelében. A felfedezés új utakat nyithat az antibiotikumok fejlesztésében is. A részletek a Nature Medicine online számában olvashatók.

Forrás: Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.