Az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának nemrégiben megrendezett chicagói konferenciáján bemutatott rákszűrő leheletvizsgáló teszt emlőrák és tüdőrák esetén is képes végrehajtani az előszűrést. A Georgiai Műszaki Egyetem kutatói által kifejlesztett leheletvizsgálat jelentős mértékben csökkentheti a költségeket, és széles körben elterjesztheti a szűrővizsgálatot olyan országokban, ahol nincs megfelelő infrastruktúra, vagy tabunak számít a mammográfia.
Charlene Bayer, a kutatás vezetője elmondta, mostanában az az általános, hogy a fejlesztések a bonyolultabb és drágább felé mozdulnak el. "Valami olyat akartam, ami egyszerű, olcsó, és könnyen alkalmazható még egy rutin orvosi vizsgálaton is" - nyilatkozta a vegyészmérnök professzor.
Az eszköz először felfogja a beteg leheletét egy speciális tárolóedényben. Az így felfogott leheletet akár másfél hónapig el lehet raktározni megfelelő hűtőhelyiségben. A tartályt aztán elküldik a laboratóriumba, ahol egy kémiai érzékelő megvizsgálja, jelen vannak-e azok a szerves vegyületek a leheletben, amelyeket a rákos szervezet bocsát ki.
A szűrővizsgálat a nyugati országokban a jelenlegi vizsgálatokkal járó költségek és kellemetlenségek csökkentése révén javíthatja a rákszűrést, a fejlődő országokban és olyan területeken, ahol éles a nemi elkülönülés, pedig még nagyobb lehetőségeket nyithat. Olcsósága és egyszerűsége még azt is lehetővé teszi, hogy a legeldugottabb őserdei vagy hegyvidéki területeken is használhassák az orvosok. A mammográfiával járó intimitás sok kultúrában nem engedélyezett, de az új leheletvizsgálat még a legszigorúbb kulturális és vallási szabályoknak is megfelel. Bár az új teszt pontatlanabb, mint a bonyolultabb szűrővizsgálatok, Bayer szerint arra bőven elég, hogy az olyan országokban, ahol nincs széles körben elterjedve a rákszűrés, életeket menthessen.