Már 6 ezer éve is ittunk tejet

Brit kutatók a béta-laktoglobulin nevű tejfehérjét mutatták ki újkőkorszaki földművesek fogkövében. Ez azt bizonyítja, hogy a mai Nagy-Britannia területének őskori lakói már 6 ezer évvel ezelőtt fogyasztottak tejtermékeket - annak ellenére, hogy tejcukorérzékenyek voltak.

A laktózintolerancia azt jelenti, hogy az elválasztás - az anyatej fogyasztásának abbahagyása - után az ember nem képes megemészteni a tejcukrot, vagyis a laktózt. Ebben az esetben a tejtartalmú ételek fogyasztása alhasi fájdalmat, hasmenést és émelygést okozhat. A modern európaiak jelentős része rendelkezik egy olyan génmutációval, amely lehetővé teszi, hogy felnőttkorban is meg tudják emészteni a tejcukrot. Korábbi tanulmányok azonban kimutatták, hogy a mai Európa területén élt újkőkorszaki emberek nem rendelkeztek ezzel a génváltozattal.

tej, tejfogyasztás, tejtermékek, laktóz, laktózérzékenység, laktózintolerancia
Őseink laktózérzékenyek voltak, mégis ittak tejet. Fotó: iStock

Emiatt nem voltak panaszaik

Valószínűleg ezek a kőkorszaki emberek csupán kis mennyiségű tejet fogyasztottak. Nagyon kevés tej lebontásával ugyanis még egy laktózérzékeny szervezete is képes megbirkózni, nem alakulnak ki komoly panaszok. A legelképzelhetőbb alternatív forgatókönyv szerint azonban ezek az emberek feldolgozták a nyers tejet, ezzel eltávolítva a laktóz egy részét.

Hogyan derül ki, hogy laktózérzékenyek vagyunk? A választ korábbi cikkünkben találja meg!

Ha az ember sajtot, erjesztett tejterméket vagy joghurtot készít a tejből, csökken a laktóz mennyisége és könnyebbé válik a megemésztése - magyarázta a Sophy Charlton, a Yorki Egyetem régészeti tanszékének munkatársa. Ez az elmélet egyébkép összhangban van a korszakból származó olyan egyéb régészeti bizonyítékokkal. Nagy-Britannia és Európa más területein ugyanis tejzsírmaradványokat fedeztek fel a neolitikus agyagedényeken.

A tanulmányban vizsgált - összesen hét embertől származó - maradványokat három helyszínen, Dorset, Gloucestershire és Northamptonshire egy-egy lelőhelyén tárták fel. Az Eurázsia térségében élt ősi populációk genetikai elemzése azt mutatta, hogy a laktázperzisztencia - a felnőttkori tejcukorbontó képesség - csupán a közelmúltban vált elterjedté, annak ellenére, hogy már az újkőkorszakban is fogyasztottak tejtermékeket. A mutáció a bronzkorban kezdett megjelenni, noha még akkor is csupán az európaiak 5-10 százalékánál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra