Már az ősemberek sem paleo diétán éltek?

A Homo sapiens egyik távoli rokona, az Australopitecus sediba áll most az új ősrégészeti kutatások középpontjában. A maradványok alapján számítógéppel készített modellek azt mutatják, őseink valószínűleg nem a ma paleóként hirdetett étrend szerint táplálkoztak.

Az első Australopitecus sediba maradványok 2008-ban kerültek elő a dél-afrikai Malapa barlangokból. Összesen hat csontvázat sikerült feltárni ugyanazon a helyen, mindegyik egy korból, körülbelül 2 millió évvel ezelőttről származik. Ősiségük ellenére a csontok meglepően jó állapotban vannak, így a paleontológusok az összes modern technikával vizsgálni tudják a leleteket. Ez pedig azért rendkívül fontos, mert néhány tudós szerint éppen ezek az ősök játszottak döntő szerepet az emberi faj evolúciójában.

A fej és az arc tulajdonságai, a felegyenesedett járás és a viszonylag törékeny alkat miatt azt feltételezik, hogy az Australopithecus sediba lehet a hiányzó kapocs az ősember, pontosabban a Homo habilis és a korábbi australopithecus fajok között, amelyek körülbelül 4 millió évvel ezelőtt jelenhettek meg a Földön. Az új számítógépes technikák segítségével ma már lehetséges az újonnan felfedezett és a korábbi leletek behatóbb tanulmányozása.

Az ősember leginkább könnyebb ételeket, például zöldségeket fogyasztott

Egy új tanulmány jelent meg a The Quarterly Review of Biology szaklapban, amely szerint téves a paleolit diéta szénhidrátmentessége. Kattintson! Az Australopithecus sediba fogait is megvizsgálták a legkorszerűbb eszközökkel, hogy közelebbit is megtudjanak őseink étrendjéről. A fogak felszínén található apró sérülések, karcok utalhatnak arra, hogy milyen állagú és típusú ételt fogyaszthatott ez a populáció. Egy 2012-es vizsgálatból az derült ki, hogy ezek az ősök elég változatosan étkeztek, ettek ugyan nehéz ételt (például húst), de leginkább könnyedebb ételeket fogyasztottak (zöldséget, gyümölcsöt, fakérget és leveleket).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy újabb kutatásban pedig biomechanikai modellezés segítségével elkészítették az Australopithecus sediba koponyájának számítógépes modelljét. Ennek a modellnek a segítségével kiszámítható, hogy mely csontokra milyen erők hathattak, és azok milyen következményekkel járhattak. (Hasonlóak ezek a modellek ahhoz, ahogyan az autók vagy repülők felépítését, törékenységét vizsgálják.)

Ezekből a vizsgálatokból most az derült ki, hogy – ellentétben azzal, amit korábban gondoltak – az A. sediba nem nagyon tudott nyers húst és más nehezen rágható ételeket fogyasztani. Ha ugyanis ilyen étel fogyasztásakor a teljes erejéből rágott volna, akkor kimozdult volna a helyéből az állkapcsa.

Ez a felfedezés megváltoztathatja mindazt, amit eddig az A. sedibáról és az emberi evolúcióról gondoltunk. Az eredményeket a Nature Communications című szaklapban publikálták a kutatók.

Forrás: Medical News Today

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra