Mintegy háromezer kínai felnőtt bevonásával vizsgálták a délutáni szunyókálás egészségügyi hatásait - írja az Origo . A kutatás az idősebb korosztályt vizsgálta, amelyet a szellemi hanyatlással járó megbetegedések nagyobb arányban sújtanak. Átlagéletkoruk meghaladta a 65 évet, és ebéd után 30-90 percet szunyókáltak.
Öt évet fiatalodik az agy
A délután sziesztázók szellemi képességeit egy memóriatesztekkel és kognitív feladatokkal teletűzdelt feladatsorral mérték fel. A tesztek eredményeiből - amelyet a Journal of the American Geriatrics Society folyóirata közölt - az derült ki, hogy délután nagyjából egy óra alvás az ideális, azok teljesítettek ugyanis a legjobban a teszteken, akik ennyit pihentek.
A teszteredmények nem csak azoknál lettek jóval gyengébbek, akik egyáltalán nem szunyókáltak az ebédet követően, hanem azoknál is, akik egy óránál többet vagy kevesebbet pihentek. Ennek pontos okát a kutatók még nem ismerik, az azonban biztos, hogy a kora délutáni pihenés nagyjából öt évvel megfiatalítja az általános gondolkodási teljesítményt.
A lap több történelmi személyiséget is megemlített, akik híressé tették a délutáni sziesztát. Winston Churchill memoárkötetében is kiemelte a délutáni pihenő jótékony hatását, a brit miniszterelnök ezzel a szokásával még az 1940-es, vészterhes időszakban sem hagyott fel, amikor Londont gyakorta érték pusztító légitámadások. Kivételes munkabírását is ehhez a szokásához kötötte a neves történelmi személyiség.