Október 21-én került sor a Szent János Kórház Múzeumának átadására. Az intézmény idén ünnepli 300. születésnapját, hiszen az elődnek tekintett 1710-ben alapított Széna téri kórházból az orvosi gárda átköltözött az 1898-ban megnyílt új épületekbe.
A Múzeum kialakítására egyszer már történt kísérlet 1996-ban, amikor az "új" kórház alapkőletételének 100. évfordulóját ünnepelték. Az akkori ápolástörténeti tárlat, melyen ampullák, fecskendők mellett a magyarországi ápolórendek öltözetét bemutató 23 bábú is helyet kapott, azonban nem maradhatott hosszútávon a kórházi kápolna egyik folyosóján, mivel nem voltak ideálisak a körülmények.
Dr. Katona József főorvos, aki 1973 óta dolgozik a kórházban, vette vállára a nemes feladatot, hogy új helyet keressen a tárlatnak, és saját, több évtizedes gyűjtőmunkájának kis csodáival is gyarapítsa. Így került be sok különleges orvosi műszer - régi sterilizátorok, fogók, sztetoszkópok, fecskendők, gyógyszerek, gyógyszeres dobozok, vagy a főorvos úr nagypapájának mai napig működő lázmérője a 20-as évekből a kiállításba.
Egy igazi kuriózumot is megvizsgálhattak az érdeklődők, a két világháború közti időszakból származó kicsinyített szétszedhető műtőasztalt. Ezzel mutatták be a cégek, milyen terméket szeretnének eladni. Dr. Pintérné dr. Gönczi Ágnes főigazgató asszony, akinek a támogatásával alakult az új helyszín, megköszönte a főorvos úr kitartó munkáját, és további segítséget ígért a bővítéshez.
A kórházi betegápoláshoz 1948-ig szervesen hozzátartoztak a segítő rendek. A Szent János Kórházban a Szt. Vince apácarend tagjai dolgoztak. Egyikük, a 92 éves Visy Klára vincés nővér még ma is jó egészségnek örvend, és részt vett a megnyitón. Mesélt a munkájukról, amit novíciusként végzett 1940 nyarán, az emberi légkörről, amit az orvosok és a nővérek között tapasztalt, és a korabeli nővér-ruha és a mai viselet közti különbségekről is. Rendük 37 kórházban teljesített szolgálatot, de mára már sajnos akadozik az utánpótlás, ami a több évtizedes üldöztetés következménye is.