Az emlősök petefészke két teljesen különböző fajtájú petesejtet bocsájt ki az "első hullámban" és a "felnőtt hullámban" - derül ki a Göteborgi Egyetem friss tanulmányából, amely a című szakfolyóiratban jelent meg.
Kui Liu professzor és csapata két génmódosított egérmodellt használt fel arra, hogy kimutassa: a petesejtek első hulláma, amelynek termelése közvetlenül a születés után elkezdődik, hozzájárul a pubertás folyamatához , illetve a megtermékenyíthető petesejtek alkotásához. A felnőtt hullám petesejtjei egészen a serdülőkor végéig "alvó" állapotban nyugszanak - egészen addig, amíg később nem aktiválódnak, hogy aztán az egész termékeny életszakaszban petesejtekkel lássák el a szervezetet.
Ez az első eset, hogy két teljesen eltérő fejlődési mechanizmusú petesejt-populációt sikerült elkülöníteni állatoknál. Minden valószínűség szerint ez a két hullám az emberi petefészekben is megfigyelhető. A két típus azonosítása és jellemzése segítségül szolgálhat a lehető legjobb minőségű petesejtek megőrzésében akkor is, ha az egyén meddőségi kezelésben részesül.
Főleg a korai petefészek elégtelenségben (POF) szenvedők terápiáját teheti hatékonyabbá - ez a probléma a szülőképes korú nők 1-4 százalékát érinti. A kétféle petesejtcsoportra irányuló terápia különböző petefészek-betegségek esetén is hasznos lehet.
Dr. Liu kutatócsoportja az utóbbi időszakban azon munkálkodik, hogy az állati modelleken prezentált eredményeket átültethesse a meddőségi kezelés klinikai gyakorlatába.