Meddig jelent veszélyt Csernobil?

Harminckét éve zajlott le a világ eddigi legsúlyosabb atomkatasztrófája - Csernobil örökségével pedig a mai napig nem tudunk mit kezdeni.

Az 1986. április 26-án történtek a mai napig meghatározzák az atomenergiáról alkotott képünket. Harminckét éve ezen az éjszakán az ukrán fővárostól 130 kilométerre működő csernobili atomerőművet hatalmas robbanás rázta meg. A négyes blokkot körbeölelő betonköpenyt szinte lerepítették a sorozatos detonációk, több száz méteres körzetben urán- és grafitpor lepte el a levegőt.

Milyen sugárdózis számít halálosnak? Egészséges mértékű sugárzásnak a hétköznapok során állandóan ki vagyunk téve, a fejünk fölül és a lábunk alól egyaránt. Hogy a radioaktivitás milyen károkat okoz az élő szervezetben, függ az intenzitásától, illetve a benne eltöltött időtől. Kattintson a részletekért!

Ezrek életét követelte a katasztrófa

A történtekről Magyarországon sokáig semmit nem lehetett tudni, a szovjet vezetés ugyanis hírzárlatot rendelt el. Később derült csak ki, hogy a katasztrófa a kezelőszemélyzet kísérlete miatt következett be, akik teljes áramkimaradást próbáltak szimulálni, hogy kiderítsék, a hűtőrendszer így is működtethető-e még. A felelőtlen kísérlet egy tervezési hiba (a szabályozórudak megakadtak, ami miatt a hűtővíz felforrt) miatt katasztrófába torkollott, az erőmű pedig felrobbant. A tétlenkedő szovjet vezetés csak másfél nappal a baleset után kezdte meg a környező települések evakuálását, amikorra az ott élőket már súlyos mértékű sugárzás érte. A helyszínre érkező tűzoltók semmilyen védőfelszerelést nem kaptak, a normális légköri sugárzás hatszázezerszerese érte őket a munkájuk alatt. Több közülük néhány héttel a mentést követően meghalt.

Az atomerőmű közelében szobor állít emléket a mentésben részt vett embereknek
Az atomerőmű közelében szobor állít emléket a mentésben részt vett embereknek

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség adatai szerint közvetlenül a katasztrófa miatt 56 ember vesztette életét, a sugárzás következtében kialakult betegségek pedig körülbelül 4000 életet követeltek a rá következő években. Az 56 nyilvántartott áldozat mindegyike pajzsmirigyrákban hunyt el, amit a radioaktivitás váltott ki. Az International Journal of Cancer szerint még ennél is több, 25 ezer fölé tehető a csernobili robbanással összefüggésbe hozható rákos megbetegedések száma.

Hogy a sugárzást valamilyen módon kordában tudják tartani, egy gigantikus, több méter vastag betonszarkofágot építettek. Perger András, a Greenpeace Magyarország szakértője a 24.hu -nak úgy nyilatkozott: rövid távon ez tényleg jó megoldás volt, de nem bírta sokáig. Vagy a nagy kapkodásban nem megfelelő minőségű betont használtak, vagy pedig a sugárzás, illetve az időjárás kezdte ki, de az építmény repedezni kezdett. Emiatt egy új szarkofágot kezdtek építeni 2011-ben, amely 2016-ban került a helyére. A 110 méter hosszú, 257 méter széles és 105 méter magas építmény a világ legnagyobb mozgatható kupolája, ami hermetikusan lezárja a 4-es blokk teljes területét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Csak a kutyák maradtak hátra

Ennek ellenére a 30 kilométeres veszélyzóna még sokáig tiltott terület marad. Mivel rengetek izotóp szóródott szét hosszú felezési idővel, a Greenpeace szakértője szerint több tízezer évnek kell eltelnie ahhoz, hogy az ember ismét megtelepedhessen itt.

A terület azóta egy borzasztó kísérleti telepe lett annak, hogyan hat a természetre és az állatvilágra, ha az ember egyik pillanatról a másikra eltűnik. Mikor az embereket evakuálták, az állatoknak maradniuk kellett, és bár a helyszínre érkező katonák a kutyák nagy részét lelőtték, néhány példány el tudott menekülni, ezek utódai mára egy több mint 300 fős populációt hoztak létre. A rossz körülmények és a sugárzás együttes hatása miatt az állatok átlagéletkora alig haladja meg a hat évet, de még több generációnyi egyedüllét után sem vadultak el, az emberekkel máig barátságosak.

A lezárt zóna környékén felvirágzott a katasztrófaturizmus is, 2016 óta az elhagyatott terület rendszeresen fogad látogatókat a világ minden pontjáról. 2017-ben már 50 ezer turista járt itt, ez 35 százalékos növekedés az előző évhez képest - írja a hvg.hu . A cikk szerint már utazási irodák is szerveznek kirándulásokat a zóna még biztonságosnak tartott területeire, az egynapostól az egyhetesig tervezett utak ára 25 és 650 euró között van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.