Medúza lehet a szívbetegek életmentője

A laboratóriumi körülmények között előállított "medúza" örökre megváltoztathatja a szívritmus-szabályozók kinézetét és működését. Cikkünkben erről olvashatnak.

A szilikonból és patkányok szívszövetéből előállított képződmény úgynevezett biológiai pacemaker alapja lehet, amelynek nincs szüksége elektromos impulzusra.

A Kaliforniai Műszaki Egyetem ( CalTech ) kutatói mesterséges medúzát - azaz meduzoidot - készítettek, miután tanulmányozták a tengeri élőlények gyors izomösszehúzódásra hasonlító mozgását. A képződmény elektromos impulzussal töltött sós vízben éppen úgy változtatja a helyét, akár igazi társai a nyílt vizeken. A tudósok úgy vélik, hogy elképzelhető olyan változat előállítása is, amely az emberi szívhez hasonlóan, "magától" mozog. Így lehetőség nyílna olyan pacemakerek gyártására, melyek természetes alapúak, sőt: a meduzoid új szív előállításában is szerepet játszhat.

Kevin Kit Parker, a kutatásban résztvevő biomérnök professzor szerint a szakirodalom tévesen értelmezi a szív pumpáló működésének mechanizmusát, ezért kezdte el a hasonló mozgást végző tengeri állatok tanulmányozását. A nyolc vékony lábbal "fölszerelt", zselészerű anyagból készült, fehérjemolekulát és patkánytól származó szívszövetet tartalmazó meduzoid óriási áttörést jelenthet az orvostudományban, mivel akár egész emberi szervek mesterséges előállításának lehetőségét vetíti előre.

"Az volt a célunk, hogy a medúza képességeit - az úszást és a táplálkozást elősegítő áramlat előidézését - hordozó mesterséges lényt állítsunk elő. Ez sikerült is" - mondta Janna Nawroth, a kutatás vezetője. "Újra kell gondolnunk a szintetikus biológia szerepét az orvostudományban.

Talán sokkal többre lehetünk képesek az emberi szervek gyógyításának és újraelőállításának terén, mint valaha is hittük" - fogalmazott John Dabiri professzor, a technikai csapat tagja. "Az élő szervezetek mintájára előállított szövetcsoportok minimális energiafelhasználás mellett biztosítanak elképesztő hatékonyságot" - tette hozzá.

A medúzák 500 millió éve vannak jelen a Földön, ezzel a legősibb összetett élőlényeknek számítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra