Megdöbbentő felfedezés: ha nincs barátja, rákos lehet?!

A szociális izoláció és a stresszes környezet felgyorsíthatja az emlőrák növekedését - derült ki a Cancer Prevention Research című lapból.

A szociális izoláció képes megváltoztatni az emlőmirigy tumorok növekedéséhez fontos gének expresszióját, azaz működését - derítette ki Dr. Suzanne D. Conzen, a Chicago Egyetem gyógyszertani adjunktusa. "Ez az első kutatás, amely az emlőmirigy génexpresszióját vizsgálja, a tumornövekedés molekuláris alapjait kutatva szociális stresszkörülmények esetén" - tette hozzá Conzen.

Az állatkísérlet során Dr. Cozen és munkatársai véletlenszerűen választottak ki egereket, amelyek genetikailag hajlamosak voltak az emlőrákra, hogy vagy izoláltan éljenek, vagy egy csoport tagjaként. "Pár nappal az anyaegértől való elválasztás után már izoláltuk az egereket. A vadonban az egér szociális állat, 3-4 fős csoportokban él, és drámaian reagál az izolációra" - magyarázta Conzen.

Az izolált egereknél nagyobb és több emlőrák alakult ki a csoportban élőkhöz képest. Három és fél heti izoláció után a kutatók megmérték az állatok emlőmirigyeinek génexpresszióját. "Az anyagcserében szerepet játszó gének - amelyeknek közük van az emlőrák kialakulásához is - közül volt, ami kikapcsolt, és volt ami beindult" - fejtette ki Conzen. Az izolált egereknél emellett magasabb kortikoszteron stresszhormonszintet mértek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az anyagcsere útvonalaiban szereplő gének expressziós változása már akkor előfordult az izolált egereknél, amikor tumor méretbeli eltérés még nem volt kimutatható. A vizsgálat eredményei segítségével olyan biomarkerek vagy célpontok találhatóak, melyekkel megelőzhetővé válhat az emlőrák kialakulása. "Az izolált egerek sokkal éberebbek voltak és kevésbé kíváncsiak. Több stresszhormont termeltek, ha újabb stresszingert adtunk a helyzetükhöz" - mondta a szakember.

Egy külső stressz tehát befolyásolhatja, mely gének kapcsolnak be vagy ki. Ám ezek csupán állatkísérletek, és további vizsgálatokra van szükség annak megértéséhez, hogy az emberi szervezetben hogyan zajlanak le ezek a folyamatok.

Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra