Még akkor is gyógyíthatnak a placebók, ha a betegek tisztában vannak azzal, hogy teljesen hatástalan áltablettákat vesznek be - derült ki egy új kutatásból. Ez pedig bizonyította, hogy mégsem igaz az a közkeletű vélekedés, hogy a placebo egyáltalán nem "hatásos", ha a páciens tudja: ártalmatlan szert vesz be.
Egy kísérletben 80, irritábilis bél szindrómától szenvedő beteg vett részt. Két csoportra osztották őket, és három hétig tanulmányozták az állapotukat. Az egyik csoportnak placebót (gyógyszernek kinéző cukortablettát) kellett szednie, a másik csoport semmit nem kapott. Az első csoportba tartozók 60 százaléka állította, hogy jobban érzi magát, miután napi két placebo-tablettát vett be. Ezzel szemben azoknak a betegeknek, akik semmilyen gyógyszert nem kaptak, csak a 35 százaléka számolt be állapota javulásáról - írják a kutatók a PLoS ONE szaklapban.
"Nemcsak hogy megmondtuk nekik, hogy az a gyógyszer, amit be kell venniük, semmilyen hatóanyagot nem tartalmaz, de a fiolákra is ráírtuk, hogy placebo" - mondta Ted Kaptchuk a Harvard Medical School és Beth Israel Deaconess Medical Center kutatója, a vizsgálat vezetője.
A placebo-hatás az orvostudomány kezdetei óta ismert, és ezek az álgyógyszerek kulcsfontosságúak lehetnek az új szerek kifejlesztésében. Bár a placebót szedő páciensek egyharmada javulásról számol be, bizonyos szakemberek szerint etikátlan, hogy a kutatók nem mondják meg, ki kap valódi gyógyszert és ki placebót.