Az emberi mikrobiom (a testünkben élő mikroorganizmusok, azaz baktériumok, gombák, archaeák és protisták alkotta ökológiai rendszer) nagyságát vizsgáló tanulmány Ron Milo vezetésével készült a Weizmann tudományos intézetben. Az új becslés szerint a mikroorganizmusaink nem mindig vannak többen, mint a sejtjeink. A szerzők arra jutottak, hogy egy átlagos férfi teste 30 ezermilliárd sejtből épül fel, és mintegy 40 ezermilliárd baktérium lakik benne, leginkább az emésztési traktusban.
De a szervezet sejtszáma hol megelőzi a baktériumok számát, hol meg kevesebb, attól függően, hogy a székletürítéssel éppen hány milliárd mikrobától váltunk meg.
Ole Bjørn Rekdal, a Bergeni egyetem kutatója a hihető, de mégsem valós tudományos megállapítások terjedését tanulmányozza. Szerinte ez a történet a tíz az egyhez arányról minden jellemzőjével egy tudományos városi legenda. „A szerzők nagyon nagy számban hagyták figyelmen kívül az elsődleges forrásokkal szükséges konzultáció elvét, és a megbízhatóság ellenőrzését is elmulasztották, mielőtt az adatot az olvasóik elé tárták" – közölte.
Milo és kollégái Luckey ingatag becslését az emberi emésztőrendszer jellemzőit és egy gramm székletben lévő baktériumok számát is figyelembe véve korrigálták. Megjegyezték, hogy a sejtszámlálás és a csíraszámlálás igen nehéz feladat, ráadásul a számok egyénenként változnak. Az emberi egészség szempontjából azonban nincs jelentősége, hogy a mikrobiom hogyan aránylik a testben lévő sejtekhez.
Forrás: National Geographic