Megdőlt egy tévhit a földrengésekről

Egy kutatócsoport szerint csupán babona a régi japán hiedelem, miszerint a mélytengeri halak felbukkanása a partokon vagy a halászok hálóiban előre jelezné a közelgő földrengést.

A hiedelem a Sokoku Ridzsin Dan című, 18. századi elbeszéléskötetben megjelent hableánylegendából indult. A Tokai és a Sizoukai Egyetem közös kutatócsoportja összevetette mintegy 90 év földrengési adatait a mélytengeri halak felbukkanásával. "Azt gondoltuk, ha megtaláljuk a kapcsolatot a mélytengeri halak és a földrengések között, hasznos eszközünk lehet a katasztrófák megelőzésében" - mondta Orihara Josiaki, a Tokai Egyetem geofizikusa.

hal, mélytengeri halak, földrengés, előrejelzés, babona, hiedelem, tévhit, Japán
A mélytengeri halak és a földrengések közötti összefüggést keresték. Fotó: 123rf

Valószínűleg csak babona

A kutatócsoport a korábbi tanulmányokat és a japán országgyűlési könyvtárban őrzött régi újságcikkeket vizsgálta meg. Elemezték a mélytengeri halakról szóló online beszélgetéseket, valamint a japán vízi parkok hasonló témájú publikációit is. Mindezeket összevetették a Japán Meteorológiai Intézet földrengési adataival, amelyek 1923-ig nyúlnak vissza.

Túl sok a higany a halakban - részletek itt!

Azt találták, hogy 1928. november 26-tól a 2011. márciusi nagy tohokui földrengésig 371 esetben láttak mélytengeri halakat. Ezek közül 336 esetben annak a nyolc halnak valamelyikét látták, amelyeknek földrengés-előrejelzési képességet tulajdonítottak. Ilyen például a szíjhal és tündöklőhal. Ugyanebben az időszakban 200-nál is több 6-osnál nagyobb erejű földrengést regisztráltak. Azonban csupán egyetlen olyan eset volt, amikor legfeljebb 30 nappal korábban egy földrengés 100 kilométeres körzetében mélytengeri halat láttak. Ez pedig a 2007. július 16-i földrengés, amely Niigata prefektúrát rázta meg.

"Csalódás, hogy nem találtunk összefüggést, de a jövőben azt is szeretnénk megnézni, van-e kapcsolat a cetek tömeges partra vetődése és a földrengések között" - tette hozzá a kutató.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.