Az okostelefonunk ma már az edzéseink adatait is képes mérni és tárolni. Lehetséges az is, hogy a géntérképünket elkészítsék. Az orvosnál pedig a legtöbb egészségügyi adatunk már elektronikus formában van tárolva. Mi lenne, ha mindezeket az adatokat kombinálni tudnánk? Ma a szoftverfejlesztő cégek már ezen dolgoznak.
A Pathway Genomics által fejlesztett program képes felismerni és elemezni a DNS-ünket. Az IBM által fejlesztett mesterséges intelligencia, a Watson pedig lehetővé teszi, hogy kommunikáljunk a géppel. Ezen túl a Watson az online elérhető egészségügyi adatokat is képes kezelni és elemezni (így például orvosi cikkeket is), ami szintén segíti abban, hogy a felhasználó kérdéseire minél pontosabban tudjon válaszolni.
Az új applikáció a Pathway Genominc egy blogbejegyzése szerint várhatóan 2015 közepére készül el. A fejlesztők arról eddig nem árultak el sokat, hogy mennyibe fog kerülni az alkalmazás. Csak annyit lehet tudni, hogy havonta egy kisebb összeget kell majd érte adnunk, ha használni akarjuk.
Ha elkészül az alkalmazás, érdekes lesz tesztelni, hogy mennyire képes részletes tanáccsal szolgálni. Annál is inkább, mert ilyen mennyiségű és különböző információkat (a genetikai tesztek eredményeitől az összes orvosi adatunkig) a szakemberek (az orvosok) sem tudnak, és nem is szoktak kezelni egy-egy egészségügyi tanács megfogalmazásakor.
A másik nagy kérdés, hogy a szoftver mennyire képes majd eredményesen összekapcsolni a genetikai információkat az egészségügyi adatokkal - ez ugyanis szintén nem egy egyszerű feladat még egy orvos vagy genetikai tanácsadó számára sem.