Mindannyian ismerjük a kifejezést, hogy őrjítő viszketés . Akinek volt már begipszelve egy végtagja, s nem fért hozzá a viszkető ponthoz, az tudja, hogy a normálisan aprónak tűnő kellemetlenség idővel hatalmasra nőhet és rettenetessé válhat. A Duke University kutatóinak végre sikerült azonosítani a bőrnek azt a pontját, ami felelős az inger kialakulásáért, s így gyógyszer is fejleszthető ellene.
A Journal of Biological Chemistry folyóiratban megjelent tanulmányban a tudósok kifejtették, hogy a bőr szerepe túlmutat a külső pajzs feladaton. Amikor a bőr külső rétegének sejtjei ki vannak téve bizonyos viszketést okozó vegyi anyagoknak, akkor érzőideg-sejtként működnek, hogy közöljék az aggyal a problémát. Ezt az ingert pedig viszketésként azonosítjuk.
Egy 2013-ben megjelent tanulmányban Liedtke és munkatársai kimutatták, hogy a bőrben bőségesen előforduló ioncsatorna fehérje, az úgynevezett TRPV4 szerepe döntő a túlzott UV-B sugárzás, például a leégés miatti fájdalom közvetítésében.
Ebben a vizsgálatban a kutatócsoport azt találta, hogy az UV-B a TRPV4-gyel együtt arra serkenti a bőrsejteket, hogy endothelin-1 molekulát termeljenek. Az endothelin-1 pedig szerepet játszik mind a fájdalom , mind a viszketés érzésének kialakulásában. De a tudósok arra kíváncsiak, hogy a TRPV4 a viszketésben is szerepet játszik-e.
Egérkísérletekkel a Duke kutatói arra jutottak, hogy a TRPV4 a bőr felső rétegének egyik fő csomópontja a viszketés érzékelésében, így ígéretes célpontja lehet a gyógyszereknek a viszkető állapot kezelésében – állítja a tanulmány társszerzője, Yong Chen, Liedtke laborjának vezető tudományos munkatársa.
„Évtizedekig azt hittük, hogy a bőr csak egyszerű akadály, amely nincs felruházva szenzoros képességekkel. De most kiderült, hogy a bőrnek vannak olyan jellemzői, mint a szenzoros-neurális sejteknek, s ezek alapvetőek a viszketés érzékelésében” – mondta Chen.
Forrás: Science Daily