Nincs annál kellemetlenebb, mint amikor a túlfeszülő hólyag tartalmát már alig tudjuk visszatartani. De valóban csak a túlnyomás lenne az oka a heves ingernek? Azt mindenki tudja tapasztalatból, hogy a heves késztetés akár el is múlhat, s csak később jelentkezik ismét. Vajon mi befolyásolja, hogy agyunk kiküldi az „üríteni kell” üzenetet, s mitől függ ennek ereje? A University of Vermont orvosi karának kutatói olyan felfedezést tettek, amely segít megmagyarázni a vizeletürítés rejtélyeit, sőt a húgyhólyag problémák újfajta terápiái előtt is megnyithatja az utat.
A hólyag telítettsége egyszerűen alakul ki. A vesék a felesleges vizet és a kiszűrt szennyezőanyagokat átküldik a húgyhólyagba, amely aztán, ha eléri a töltöttségi küszöböt, jelez a központi idegrendszernek, hogy ideje volna megszabadulni a feleslegtől.
A TC-knek központi szerepük van a nyomásérzékelésben és az információ közvetítésében az afferens (szenzoros) idegekhez. De nem csak arról közölnek információt, hogy a hólyag megtelt, hanem riadóztatnak is (ha a körülmények megértek) a leghatékonyabb ürítésre. Ezért a kutatók arra jutottak, hogy a TC-k új terápiás beavatkozási pontot jelenthetnek a húgyhólyag problémák kezelésére.
"Az összehúzódások jelenléte vagy hiánya, és az is, amilyen gyorsan az összehúzódások történnek, hozzájárulhatnak a hólyag rossz, azaz alul- vagy túlműködéséhez ” – jegyezte meg Dr. Nelson.
Egy egér hólyagpreparátumát használva a kísérlethez ezeket az elképzeléseket igazolták is. Megfigyelték, hogy egy adott nyomásnövekedés mellett a TC-k akár tízszer nagyobb szenzoros idegi aktivitást váltottak ki, mint csak az azonos töltőnyomás növekedés önmagában. Arra a következtetésre jutottak, hogy a TC-k felelősek túlnyomó részben a húgyhólyag szenzoros jelkibocsátásáért normál hólyagnyomás mellett.
Bár a töltési nyomás nem befolyásolja a TC-k gyakoriságát, de megnöveli a maximális nyomás elérésének sebességét. „Ez azt jelenti, a TC sebességnövekedésének mértéke közli az aggyal, hogy tele van a hólyag, de azt is, hogy a hólyag izmai készek a normális vizeletürítésre” – mondta Nelson professzor. Arra is rájöttek a vizsgálatokból, hogy a simaizom pihenésében igen fontos kis vagy nagy vezetőképességű kalcium-aktivált kálium (SK és BK) csatornák gátlása növeli a TC-k amplitúdóját és szenzoros tevékenységet.
„Már évek óta ismert, hogy a BK csatorna a húgyhólyag simaizomsejtek esetében segít meghatározni az ingereltség mértékét. Minél több csatorna van bekapcsolt állapotban, annál kevésbé lesznek ingerelhetők a húgyhólyag simaizmai. De ha az SK csatornákat blokkoljuk, egy sokkal nagyobb érzőideg jelkiáramlást tapasztalunk. Úgy néz ki, hogy az SK csatorna egy közbeiktatott sejttípus, amely részt vesz a kicsiny, de gyors nyomásváltozás érzékelésében” – véli Nelson.
De azt is hozzátette, hogy a TC-k frekvenciája állati egyedenként vagy személyenként különböző, amely úgy van finoman hangolva, hogy optimális választ adhasson. Az adatok, eredmények pedig arra engednek következtetni, hogy ebben nem izom-, és nem idegi-, hanem valamilyen más típusú sejtek vesznek részt. Ennek feltárása még hátra van.
Forrás: Science Daily