A Földön kívüli minták aminosavakat és más biológiai építőköveket is tartalmaznak. A kutatók elmondása szerint az ilyen cukrok Földre érkezése hozzájárulhatott a legkorábbi biopolimerek kialakulásához. A japán Tokuku Egyetem kutatója, Furukava Josihiro által vezetett kutatócsoport három úgynevezett szenes kondrit típusú meteoritot vizsgált - köztük a Murchison meteoritot is, amely Ausztráliában landolt.
Miket találtak?
A ribóz, a ribonukleinsav alapvető összetevője minden élő sejtben jelen van. Más, biológiai szempontból fontos cukrok mellett ezt is találtak a meteoritokban . Az izotópos elemzések szerint a cukrok a Földön kívülről származnak és nem a Földön szennyeződött be velük a minta.
Laboratóriumban végzett kísérleti szimulációk segítségével meg tudták határozni a körülményeket, amelyek mellett cukrok képződhetnek az űrben. A tanulmány szerzői arra jutottak, hogy úgynevezett formózreakcióval jöhetnek létre. A reakció során az aldehidekből képződik cukor. Az ásványi összetétel alapján arra lehet következtetni, hogy a cukrok azon aszteroidák keletkezése előtt, vagy közvetlenül utána alakulhattak ki, amelyekből a meteoritok eredetileg származnak.
Már több mint ötven évvel ezelőtt is találtak a kutatók biológiai cukrokat, például glükózt és arabinózt a szenes kondrit típusú meteoritokban. Eddig azonban nem sikerült bizonyítani Földön kívüli eredetüket.