"Felfedezésünk kifejezetten erősíti azon tudományos bizonyítékok körét, amelyek szerint a tejtermékek természetes zsírtartalma közel sem annyira ártalmas, mint a manapság népszerű elképzelések gyakran hangoztatják. Eredményeink szerint ezek a zsírsavak nem csupán nem fokozzák a szívbetegségek kialakulása, illetve általában véve az elhalálozás kockázatát az idős emberek körében, de egyik típusuk még csökkenti is azt, különösen a stroke tekintetében" - mutatott rá Marcia Otto, a The American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban megjelent tanulmány egyik szerzője.
A kutatócsoport felhívta a figyelmet, hogy a tejzsír rossz renoméja akkortájt alakult ki, amikor tudományos vizsgálatok először találtak összefüggést a vér koleszterinszintje és a szív- és érrendszeri megbetegedések megnövekedett veszélye között. A tejtermékek ugyanis nagy mennyiségben tartalmaznak palmitinsavat, amely növeli a vérben az úgynevezett rossz koleszterin, azaz az LDL-koleszterin szintjét . Azóta azonban születtek már olyan kutatási eredmények is, amelyek szerint a szóban forgó molekula növeli a HDL-koleszterin ("jó" koleszterin) szintjét, ráadásul emellett a tej tartalmaz egyéb egészséges zsírsavakat és hasznos zsíroldékony tápanyagokat is, amelyek ugyancsak elvesznek a zsírszegény termékek előállítása során.
A heptadekánsav védhet a stroke-tól
A most megjelent tanulmány eredeti célja az volt, hogy - a korábbi tudományos gyakorlattal ellentétes módon - megpróbálja objektíven felmérni a tejtermékek zsírtartalmának hosszú távú egészségügyi hatásait. Ehhez összesen 2907 fő 65 éves vagy annál idősebb amerikai állampolgár adatait gyűjtöttek össze egy 22 éves periódus során. A kutatás kezdetekor (1992 és 1993 között), majd hat és tizenhárom év elteltével egyaránt vérmintát vettek az alanyoktól, kimutatva a három legfőbb, tejben is megtalálható zsírsav szintjét. Emellett kikérdezték őket életmódjukról, előzetes kórtörténetükről, valamint aktuális egészségügyi állapotukról, majd az erre vonatkozó adatbázist rendszeresen frissítették is.
A vizsgálati időszak alatt 2428-an vesztették életüket, köztük 833-an kardiovaszkuláris betegségek következtében. Az elemzések ugyanakkor kimutatták, hogy az említett zsírsavak szintje nem állt összefüggésben az ilyen eredetű mortalitással sem a férfiak, sem a nők esetében. Mi több, az úgynevezett heptadekánsav magasabb szintje mellett kevesebb szív- és érrendszeri megbetegedést jegyeztek fel, mint az átlagos populációban. Azok körében, akiknek a szervezetében a legmagasabb mértékben volt jelen ez a zsírsav, 42 százalékkal alacsonyabb volt a stroke előfordulási aránya. Mindemellett figyelmeztető jelként, egyben további célzott vizsgálatokat szükségessé tevő faktorként a kutatók felfedezték, hogy a heptadekánsavat kapcsolatba lehetett hozni a nem szív eredetű elhalálozások 27 százalékával.
A zsírszegény termékek veszélye
Összességében tehát az eredmények arra utalnak, hogy a tej és a tejtermékek zsírtartalma kevésbé káros, mint ahogy korábban gondoltuk. Emellett érdemes megemlíteni a zsírszegény termékek komoly hátulütőjét: kutatások szerint az ízesítésükhöz felhasznált cukor hosszú távon szignifikánsan rosszabb hatású az emberi szervezetre, mint a problémásnak hitt zsírsavak. Egyfelől a hozzáadott cukor egyebek mellett megnöveli olyan súlyos anyagcserezavarok kialakulásának esélyét, mint a diabétesz , másfelől a tejből kivont zsírtartalom hiányában csökken a jóllakottság érzetével eltöltött idő is, így végeredményben fokozódik a túlzott táplálék- és kalóriabevitel veszélye.
Forrás: iflscience.com