Meglepő gyógyszer segíthet rákosokon

A rákgyógyszerek fájdalmas mellékhatásait orvosolni lehet egy hatóanyaggal, amelyet eredendően a jetlag enyhítésére használnak - derült ki egy brit kutatásból. Ez az anyag pedig nem más, mint a melatoninhormon.

Mi a jetlag? Részletek itt.

Az Edinburgh-i és Aberdeeni Egyetem tudósai kutatásaik során a kemoterápia által előidézett neuropátiás fájdalomra (angol rövidítéssel: CINP) összpontosítottak, amely bizsergéssel és fájdalomérzettel jár, valamint csökkenti a testhőmérsékletet. A tünetek olykor annyira súlyosak lehetnek, hogy már korlátozzák a betegek kezelhetőségét. Az életminőséget is rontó CINP a kemoterápiában részesülő páciensek közel 70 százalékát érinti.

Olyan mindennapi tevékenységek is okozhatnak fájdalmat az érintettek számára, mint például egy ing begombolása vagy a mezítláb járás, sőt ezek a panaszok akár a rákból való kigyógyulás után is fennmaradhatnak, emiatt pedig egyes betegek képtelenek visszatérni korábban megszokott életvitelükhöz. "Ezen a téren sürgősen új terápiákra van szükség, ezért igyekszünk minél hamarabb megvizsgálni, hogy a biztató laboratóriumi eredmények miként lehetnek a betegek közvetlen hasznára" - mondta el Lesley Colvin, az Edinburgh-i Egyetem professzora.

A melatonin a jetlag mellett a kemoterápia okozta fájdalom enyhítésére is alkalmas lehet
A melatonin a jetlag mellett a kemoterápia okoztafájdalomenyhítésére is alkalmas lehet

A melatonin pozitív hatását patkányokkal végzett vizsgálatok során mutatták ki. A szakértők szerint az így kapott eredmények segíthetnek abban, hogy a tudósok jobban megértsék a kemoterápia fájdalmas mellékhatásainak enyhítésére szolgáló módszereket. Az erről szóló beszámolót a Journal of Pineal Research című folyóirat tette közzé.

A tanulmány kimutatta, hogy a kemoterápia előtt adott melatonin korlátozza az idegsejtekre gyakorolt káros hatásokat és a fájdalom kialakulását. Mivel a hatóanyag nem szüntette meg a fájdalmat, ha a CINP már kialakult, ezért a lehetséges előnyök inkább a megelőzésben mutatkozhatnak meg, mintsem a gyógyításban. A vizsgálatok kimutatták, hogy a melatoninnal folytatott kezelés nem befolyásolja a kemoterápia hatékonyságát az emberi emlő- és petefészekrákos esetekben.

"Az eredmények szerint a melatonin - az idegsejt-mitokondriumok védelme által - képes megakadályozni a CINP kialakulást. A következő lépés most, hogy meghatározzuk a melatonin hatását más olyan fájdalmak esetén, amelyeket szintén mitokondriális károsodás okoz" - fejtette ki a projekt kutatóorvosa, Carole Torsney.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: medicalxpress.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.